Site İçi SEO Nedir?

On-Page SEO, bir diğer adıyla Site içi SEO Nedir? Hep birlikte göz atalım. Site içi SEO karşılaşmamızın kaçınılmaz olduğu bir SEO kavramıdır.

Site İçi SEO, web sitelerini ve içeriklerini Google, Yandex, Bing gibi arama motorları ve de kullanıcılar için optimize etme süreci olarak tanımlanabilir. Bu sayfaları arama motorlarında daha yüksek bir sıralamaya ulaştırabilmek ve daha fazla organik trafik çekmek için yapılan tüm site içi çalışmalarına Site İçi SEO denilmektedir.

 Site İçi SEO Nedir? Ve Neden Önemlidir?

Site İçi SEO, web sayfalarınızı daha iyi sıralamak için kullanılan bir SEO stratejisidir. Bu strateji, özellikle şu nedenlerle önemlidir:

 1. Kullanıcılar İçin Rahat Kullanım: Google, kullanıcıların rahat bir deneyim yaşamasını önemser. Bu unsurlar, sayfa hızı, mobil uyumluluk ve kaliteli içerik gibi şeylerle direkt olarak kullanıcı deneyimine katkıda bulunur.

 2. Doğru İçerik İle Daha İyi Anlaşma: Arama motorları, içeriğin bağlamını anlama konusunda daha iyi hale geliyor. Site içi SEO, içeriğinizi sadece düzenli değil, aynı zamanda kullanıcıların arama sorgularına uygun hale getirmeye yardımcı olur.

 3. Gelişmiş Arama Sonuçları: Site İçi SEO teknikleri, yapılandırılmış veri gibi öğeleri içerir. Bu, arama sonuçlarınızın daha dikkat çekici ve tıklanabilir hale gelmesine yardımcı olabilir.

 4. Yerel SEO İçin Önem: Eğer işiniz lokal ise, site içi SEO unsurların içinde yerel anahtar kelimeler, adres tutarlılığı ve Google My Business optimizasyonu gibi şeyler yer almaktadır.

 5. Güvenilirlik ve Uzmanlık İletisi: Google, güvenilir ve uzman kaynaklardan gelen içeriklere öncelik verir ve öne çıkarır. Site içi SEO, kaliteli ve özgün içerik, uygun biçimlendirme ve açık yazar bilgileri arayıcılığıyla sinyalleri iletmeye yardımcı olur.

Hangi sıralama faktörlerini optimize etmeliyim?

Site İçi SEO ile birkaç farklı site içi sıralama faktörünüz bulunmaktadır. Bu faktörlerin her birini optimize etmelisiniz. Her bir faktörü optimize etmeye zaman ayırmak, arama sonuçlarında sıralamanızı büyük oranda artırır ve web sitenizi daha rekabetçi ve yenilmesi zor hale getirir.

Odaklanmanız gereken Site İçi SEO optimizasyon faktörleri:

 1. URL

 2. Başlık etiketi (Title tag)

 3. Meta açıklama (Meta description)

 4. Başlık etiketleri (Heading tags)

 5. Alternatif etiketler (Alt tags)

 6. Anahtar kelime araştırması (Keyword Research)

 7. İçerik (Content)

 8. Site Hızı (Page Speed)

 9. İç bağlantılar (Internal linking)

 10. Görseller (Images)

 11. Mobil uyumluluk (Mobile-friendliness)

Örnek verecek olursak, Site İçi SEO'da yapmanız gereken bazı eylemler şunlardır:

 • Başlık etiketlerinizi ve meta açıklamalarınızı optimize etmek

 • Detaylı, kaliteli ve özgün bir içerik yazmak

 • Sitenizin kodunu temizlemek

 • Sitenizin navigasyonunu basitleştirmek

 • Web sitenizin hızını artırmak

Şimdi Site İçi SEO'nuzu etkileyen faktörleri bildiğinize göre, bunları optimize etmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın ki Site İçi SEO yapmak ve bunun sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Ancak bu faktörler için en iyi uygulamaları takip etmek, algoritma güncellemelerine dayanabilen bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Site İçi SEO Hizmetlerimiz Nelerdir?

Orbita ile profesyonel Site İçi SEO yardımı alın, şirketlerin Site İçi SEO ile büyümesine yardımcı olur ve sektördeki bu kadar yılın verdiği deneyimle, bazı işletmelerin bunu kendileri uygulamak için zamanlarının olmadığını biliyoruz.

İşte burada devreye biz giriyoruz. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için ihtiyacınız olan arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlamak adına gerekli tüm stratejileri ve en iyi uygulamaları biliyoruz. SEO profesyonellerinden oluşan ekibimiz, şirketinizin karını artırmak için yıldızlara ulaşmayı hedefler.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda