Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil uyumluluk, ilk ortaya çıktığı günden bu yana bir sıralama sinyali olarak önemli bir evrim geçirdi. Google'ın mobil öncelikli dizine geçişi, bir web sitesinin mobil uyumluluğunu artırmanın kritik bir faktör haline getirdi, özellikle de üst sıralarda yer almak istiyorsanız web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız.

Mobil Uyumluluk Nedir?

Web tasarımı ve SEO'da mobil uyumluluk, bir web sitesinin hangi cihaz üzerinden erişildiğine bakılmaksızın aynı şekilde çalıştığı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi (UX) sunduğu anlamına gelir. Kullanıcılar, masaüstünde, tablette veya telefonda aynı görselleri, kopyaları ve metinleri görebilirler.

"Mobil uyumlu" veya "mobil uyumluluk" ifadelerine ek olarak, "mobil cihazlar için optimize edilmiş" ve "mobil cihazlara duyarlı" ifadeleriyle de karşılaşmanız muhtemeldir. Bu terimler anlamsal olarak birbiriyle ilişkilidir ve hepsi aynı kavramı tanımlamak için kullanılmaktadır. Ancak web geliştiricileri için, mobil optimizasyonun tasarım stratejinizin bir parçası olması ve yeniden tasarlanma durumunda mobil duyarlılığı hali hazırda planladığınız varsayıldığından bu terimler güncelliğini yitirmiş durumdadır. Mobil web tasarımı, bir web sitesi kurmanın ayrılmaz bir bileşeni haline gelirken, mobil kullanılabilirliğin değerlendirilmesi ve sürdürülmesi devam eden bir süreçtir.

SEO'da hâlâ mobil uyumluluk fikrine odaklanıyoruz, dolayısıyla bu yazıda bu terimi kullanmaya devam edeceğiz.

Mobil Uyumluluğun SEO'da Önemi

Mobil uyumluluk, SEO stratejilerinde kritik bir rol oynamaktadır. Çünkü artık günümüzde tabletler ve akıllı telefonlar, bir web sitesi trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturmaya başladı(%56). Bu durum, kullanıcıların web sitelerine çoğunlukla mobil cihazlarla eriştiği anlamına gelir. Google da bu trendi dikkate alarak mobil öncelikli dizinleme sistemini benimsemiştir.

Google'ın mobil öncelikli dizinleme yaklaşımı, sitelerin mobil sürümlerini önce tarayarak indekslemesi anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki, mobil kullanıcı deneyimi, Google sıralamalarını ciddi şekilde etkiler. Eğer sitenizin mobil uyumluluğu zayıf ise, Google sıralamalarınızda düşüş yaşanabilir.

Ayrıca, mobil aramaların %90'ından fazlasının Google'da gerçekleşmesi, mobil SEO'nun ne kadar önemli olduğunu vurgular. Bu nedenle, web sitenizin mobil uyumluluğunu artırmak, organik trafiği artırmanın anahtarlarından biridir.

Öte yandan, Google'ın getirdiği "Önemli Web Verileri" sıralama faktörü, sayfa hızını ve kullanıcı deneyimini değerlendiren üç kritik metrik içerir. Bu metriklere odaklanmak, kullanıcıların sitenizde olumlu bir deneyim yaşamasını sağlar ve Google sıralamanızı olumlu yönde etkiler.

Sonuç olarak, mobil uyumluluk, web sitenizin sadece kullanıcılar için değil, aynı zamanda arama motorları için de ideal bir deneyim sunmasını sağlamak adına önemli bir stratejik unsurdur.

Siteniz Mobil Uyumlu mu?

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığından emin değilseniz Google'ın Mobil Uyumluluk Testine bir sayfanın URL'sini girin.

Google Search Console İle Mobil Uyumluluk

Alternatif olarak, Google Search Console'un Mobil Kullanılabilirlik raporu hangi sayfalarınızın mobil uyumlu olarak değerlendirildiğini bilmenizi sağlar. Google Search Console, sayfaları belirli aralıklarla kontrol etmek için test cihazını kullanmak yerine, web sitenizin performansını sürekli olarak izlemenize olanak tanır ve sorunlar konusunda sizi uyarır. 

Google'ın Önemli Web Verileri raporu, sayfalarınızın performansını değerlendirerek, her bir sayfanın durumunu belirlemenize yardımcı olan önemli bir araçtır. Google'ın Önemli Web Verileri Raporunda Teknik SEO terimleriyle çok sık karşılaşıyor olacağız. Bu rapor, içeriğinde Google'ın üç ana ölçümü üzerinden bir değerlendirme yapar: En Büyük İçerikli Boyama (LCP), İlk Giriş Gecikmesi (FID) ve Kümülatif Düzen Değişikliği (CLS).

LCP, bir sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğini ölçer; FID, sayfadaki etkileşimli öğelerin ne kadar hızlı yanıt verdiğini değerlendirir; CLS ise sayfa üzerindeki düzen değişikliklerinin ne kadar stabil olduğunu inceler. Bu metrikler, kullanıcıların sayfa yüklenmesini, etkileşimi ve stabilitesini değerlendirerek, sitenizin genel performansını belirlemektedir.

Eğer siteniz, Google'ın belirlediği yükleme süresi standartlarını aşarsa, sorunlu URL'ler bu raporda öne çıkacaktır. Google Search Console'da 'Deneyim' bölümünü genişleterek ve 'Önemli Web Verileri'ni tıklayarak bu rapora erişebilirsiniz. Bu sayede, sitenizin performansını daha iyi anlayabilir ve olası iyileştirmeler için harekete geçebilirsiniz.

Mobil uyumluluk, web tasarımında ve SEO'da büyük bir öneme sahiptir demiştik. İşte sitenizi daha mobil uyumlu hale getirmek için izleyebileceğiniz bazı yöntemler:

  1. Duyarlı Web Sitesi Tasarımını Birleştirin: İyi bir mobil sayfa, kolayca görüntülenebilen (ve tıklanabilir) bağlantılar, okunabilir yazı tipleri ve uygun boyutta görseller içermelidir. Sayfayı sadece mobil cihazlar için tasarlamakla kalmayın, aynı zamanda metni cep telefonları ve tabletlerde okunabilir hale getirin. Paragrafları kısa tutun ve büyük metin bloklarını başlıklar ve madde işaretleri ile bölün.İpucu: Sayfaları ve blog gönderilerini yayınlamadan önce bir mobil cihazda önizleyin.

  2. Sayfa Yükleme Hızını Azaltın: Sayfa yükleme hızı, mobil kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler. Resim boyutlarını kontrol edin ve gereksiz komut dosyalarını kullanmaktan kaçının. Sayfa yükleme hızınızı düzenli olarak test ederek iyileştirmeler yapın. Sayfa yükleme hızınızı buradan test edebilirsiniz.

  3. Sayfa Deneyimini ve Önemli Web Verilerini İzleyin: Küçük güncellemeler, Sayfa Deneyimi Sinyallerinizi etkileyebilir. Önemli Web Verilerinizi düzenli olarak kontrol edin ve sitenizin performansını anlamak için bu verilere odaklanın.Örneğin, açılır pencereleri kullanacaksanız, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini engellemediğinden emin olun.

  4. Genel SEO En İyi Uygulamalarını Takip Edin: SEO en iyi uygulamaları genellikle tüm cihazlar için aynıdır. Sayfa içi optimizasyonları düzenli olarak yapın ve mobil cihazlar için başlıkları ve meta açıklamaları optimize edin.Mobil cihazlar için optimize edilmiş sayfa başlıkları yaklaşık 45 karakter veya daha az, meta açıklamaları ise yaklaşık 120 karakter veya daha az olmalıdır.

  5. Mobil SEO'yu Web ve İçerik Oluşturma Süreçlerinize Entegre Edin: Mobil SEO'yu süreçlerinize entegre edin, böylece yeni sayfalar veya güncellemeler mobil kullanıcı deneyimini daima ön planda tutar. Her sayfanın mobil cihazlarda düzgün göründüğünden emin olun.

Bu en iyi uygulamaları izleyerek, sitenizin mobil uyumluluğunu artırabilir ve kullanıcıların mobil cihazlarda daha olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda