301 Yönlendirmesi Nedir SEO İçin Önemi?

301 Yönlendirmesi Nedir SEO İçin Önemi?“301 Moved Permanently” durum kodu, genel olarak bir sayfadan diğer bir sayfaya yönlendirme olarak kullanılmaktadır.Ziyaretçileri bir web sayfasının başka bir web sayfasına otomatik olarak almak anlamına gelmektedir.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Birçok kez site taşıyan kişiler bu işi artık doğru bir biçimde yapma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar. 301 yönlendirmesi yöntemini ve Google Site Yöneticisi Araçlarını kullanarak alan adı otoritesini ve site sıralamasını koruyabilirsiniz. Negatif etkinin ortadan kaldırılması için site haritası, URL adresi gibi site yapısında herhangi bir değişiklik yapmamanız gerekir.

301 Durum Kodunun SEO’ya Etkisi Nedir?

Sayfanızda sahip olduğunuz SEO otoritesini kaybetmeden yeni sayfanıza yönlendirmenize yardımcı olacaktır. SEO konusunda 301 yönlendirmesi oldukça faydalı ve sık sık kullanılan durum kodudur SEO çalışmaları için oldukça önemli bir yere sahip olan 301 yönlendirmesi, pek çok açıdan arama motoru sıralamalarınızda etkili olur.

301 Yönlendirmesi Nedir Ne İşe Yarar?

301 yönlendirmesi arama motorlarına bir URL’den farklı bir URL adresine kesin geçiş yaptığımızı söyler.Google arama motorları hangi sayfada yer aldığımızı gösterdikten sonra URL1’in artık URL2 olacağını anlayacak ve bu nedenle de URL1’in bağlantı eşitliğini URL2’ye geçirecek bundan sonrasında ise bağlantıları URL2’den taramaya devam edecek.

Orbita başarılı bir Dijital Performans Ajansı olarak bağlantı URL’sini eski URL’den geçirmek için karmaşık web sitesi geçişlerini veya web sitesi mimarisindeki herhangi bir değişiklikle uğraşırken kalıcı yönlendirmeleri tercih ediyoruz.Sitenin aktif olduğundan emin olmalısınız. Diğer emin olmanız gereken nokta ise eski alan adına gelecek isteklerin 301 yönlendirmesiyle yönlendirilmiş olmasıdır.

HTTP Yanıt Durum Kodları

Herhangi bir web sitesinin tarayıcılarda görünür olabilmesi için HTTP yanıt durum kodlarının olumlu yönde olması gerekir. Belirli bir sunucudan bir web sayfası istediği zaman sunucunun bu isteğe yanıt vermesi, isteğin başarılı olup olmadığı konusunda bilgi vermesi gerekir.Bu yanıt, “HTTP yanıt durum kodu” olarak ifade edilir.

E-ticaret sitenizde hangi durumlarda 301 yönlendirmesi kullanmalısınız?

E-ticaret sitenizde bir ürünün satışını durdurduğunuzda ve sayfayı kaldırmak istediğinizde 301 yönlendirmesi yaparak ziyaretçileri ilgili başka bir ürünün sayfasına ya da böyle bir seçenek bulunmuyorsa ana sayfanıza yönlendirebilirsiniz.E-ticaret sitenizin URL yapısını tamamen değiştirdiğinizde eğer sitenizin altyapısını tamamen güncelliyorsanız ve URL yapısını tamamen değiştirmeyi düşünüyorsanız, site üzerindeki eski linklerin ilgili sayfalara 301 yönlendirilmesi yapılması gerekir. 

301 Yönlendirmesi ile 302 Yönlendirmesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

302 yönlendirmesi, mevcut URL adresini farklı bir URL’ye taşımayı ifade eder. 301 yönlendirmesinden farklı olarak; belirli süreci kapsayan yani kalıcı olmayan düzenlemeleri ifade etmekte kullanılır.Sayfa tasarımlarında düzenleme ve yenilemesinde 301 yerine 302 de kullanılabilir.

301 Yönlendirmesi  Kullanım Alanları

  1. URL Değişiklikleri: Bir web sitesindeki bir sayfanın URL'sinin değişmesi durumunda, eski URL'den gelen trafiği yeni URL'ye yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanılabilir. Bu, arama motorlarının yeni URL'yi dizine eklemesini ve eski URL'yi unutmasını sağlar.

  2. Erişim Sorunları: Bir web sitesi sahibi, belirli bir sayfanın artık kullanılmadığını veya taşındığını belirlemiş olabilir. Bu durumda, eski URL'den gelen trafiği yeni bir sayfaya veya ana sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanılabilir.

  3. Mobil ve Masaüstü Yönlendirmeleri: Web sitesi sahipleri, mobil kullanıcılarına mobil uyumlu bir sürüm sunmak isteyebilirler. Bu durumda, masaüstü sürümden gelen trafiği mobil sürüme yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanılabilir.

  4. Domain Değişikliği: Bir web sitesinin domain adı değişirse, eski domainden gelen trafiği yeni domaine yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanılabilir. Bu, sitenin arama motoru sıralamalarını ve trafiğini korumaya yardımcı olur.

  5. HTTP'den HTTPS'e Geçiş: Web sitesi sahipleri, güvenlik nedenleriyle site trafiğini HTTPS protokolü üzerinden yönlendirmek isteyebilirler. Bu durumda, HTTP'den HTTPS'e yönlendirme için 301 yönlendirmesi kullanılabilir

301 Yönlendirmesi Nasıl İptal Edilir?

Yönlendirme Kodunun Değiştirilmesi: 301 yönlendirme kalıcı bir yönlendirme olduğu için tarayıcılar ve arama motorları, bu yönlendirmeyi cache'ler. Eğer yönlendirmenin iptal edilmesi gerekiyorsa, 301 yerine geçici bir yönlendirme kodu olan 302 kullanılabilir. Bu, tarayıcıların ve arama motorlarının yeni durumu hızla algılamasını sağlar.

Cache Temizleme: Tarayıcıların ve arama motorlarının önbelleğindeki eski yönlendirme bilgileri, yeni ayarların hemen yürürlüğe girmesini engelleyebilir. Bu nedenle, yönlendirme iptal edildikten sonra tarayıcıların ve arama motorlarının önbelleğinin temizlenmesi önemlidir. Bunun için tarayıcı önbelleğini temizlemek veya arama motorlarının indeksini yeniden taramalarını sağlamak gerekebilir.

Daha fazlası için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda