Mobil Uyumluluk Hataları

Dijital pazarlamanın en kritik unsurlarından biri dönüşüm optimizasyonudur ve mobil site optimizasyonu bu bağlamda büyük bir öneme sahiptir. Küçük butonlar, yavaş sayfa yükleme süreleri gibi kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen faktörler, mobil kullanıcılara ulaşma şansını azaltabilir. Orbita olarak en yaygın ve öneme sahip mobil uyumluluk hatalarını sizler için derledik.

En Kritik Mobil Uyumluluk Hataları

Mobil Uyumlu Olmayan Web Sitesi

Google'ın duyarlı web siteleri için SEO'ya öncelik vermesinin ardından birçok web sitesi mobil uyumlu hale geldi. Ancak, hala duyarlı olmayan web siteleri varsa, kullanıcılar bilgi almak için çimdikleme ve yakınlaştırma yapmak zorunda kalır ve bu durum kullanıcı deneyiminin olumsuz etkilenmesine yol açar. Araştırmalar, duyarlı web sitelerinin dönüşümleri artırdığını gösteriyor. Bu nedenle, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, potansiyel müşteri kaybını önlemek adına kritik bir faktördür.

Mobil Kullanıcı Deneyimi İhmali

Mobil bir web sitesine sahip olmak, dönüşüm oranlarını artırmak için yeterli değildir; çünkü mobil ve masaüstü kullanıcıları arasında belirgin davranışsal farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, mobil kullanıcılar genellikle iletişim bilgilerine hızlı erişim isteğinde bulunurlar. Bu nedenle, mobil web sitenizi bu özel kullanıcı deneyimine odaklanarak tasarlamanız, dönüşümleri artırmak için önemli bir adımdır.

Mobil kullanıcıların öncelikli olarak iletişim bilgilerine odaklanmaları, mobil web sitenizin bu bilgilere kolay erişim sunması gerektiği anlamına gelir. Kullanıcı dostu bir yaklaşım benimsemek de bu süreçte önemlidir. Hızlı ve sezgisel bir gezinme, net ve dikkat çekici iletişim bilgileri, mobil kullanıcıların memnuniyetini artırabilir ve dolayısıyla dönüşüm oranlarını yükseltebilir.

Uzun Formlar

Mobil ekran küçük olduğundan, kullanıcıların her şeyi parmaklarıyla tamamlaması gerektiğinden mobil web sitenin dezavantajları, web sitesine oranla daha fazladır. Bu nedenle gerektiğinden uzun formlar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

Yavaş Sayfa Yüklenmesi

Sitenizin hızı, sadece hızlı yüklenmekle kalmaz, aynı zamanda hızlı etkileşime girmesi de son derece önemlidir.

Sayfa yükleme hızı, Google'ın Önemli Web Verileri güncellemesinin temel bir sıralama faktörüdür. Güncellemenin üçte ikisi, sitenin hızıyla doğrudan ilişkilidir, özellikle "En Büyük İçerikli Boyama" (LCP) ve "İlk Giriş Gecikmesi" (FID) üzerinden değerlendirilir.

Google'ın yaptığı araştırmaya göre, sıralama faktörleri dışında bile, bir sayfanın 3 saniyeden uzun sürede yüklenmesi, kullanıcıların %53'ünün bu sayfayı terk etmesine neden olmaktadır.

Mobil SEO'nun önemli bir parçası olan bu hız sorunlarını düzeltmek için, sitenizin her sayfasının bir saniyeden daha kısa sürede oluşturulması gerekmektedir.

Mobil Sitenizin Hızını Artırmak İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler

İstekleri ve Yönlendirmeleri En Aza İndirin: Sayfalarınızı temiz ve basit tutun, gereksiz 301 yönlendirmelerini azaltın, sayfanızdan gereksiz öğeleri kaldırın, HTML kodunuzu optimize edin ve CSS, JavaScript gibi hızı yavaşlatabilecek unsurları en aza indirin.

Resimleri Yeniden Boyutlandırın ve Sıkıştırın: WordPress gibi yerleşik araçlar veya kompresör.io gibi araçlar kullanarak resimleri otomatik olarak yeniden boyutlandırın ve dosya boyutunu sıkıştırın.

Barındırma Çözümünüzü Kontrol Edin: Ucuz üçüncü taraf barındırma çözümleri, büyük trafiği yönetmek için uygun olmayabilir, özellikle e-ticaret siteleri için. Barındırma çözümünüzü gözden geçirip hızı artırmak adına daha etkili bir seçenek araştırın.

İlerlemenizi Kontrol Edin: Google'ın PageSpeed Insights veya Lighthouse gibi araçları kullanarak web sitenizin performansını düzenli olarak kontrol edin.

Yeni Yerel Web Teknolojilerini Kullanın: Gereksiz veya büyük dosyaların yüklenmesini geciktirmek için yeni yerel web teknolojilerinden, örneğin yavaş yükleme gibi, faydalanın.

Bu adımları uygulayarak mobil sitenizin hızını artırabilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Geçiş Reklamları

Google, 2017 yılında mobil arama sonuçlarının kalitesini artırmak amacıyla şu açıklamayı yaptı: "Mobil arama sonuçlarından geçişte, içeriğin kullanıcı tarafından kolayca erişilemediği sayfalar, üst sıralarda yer almayabilir." O zamanlar, bu değişikliğin sıralamaya önemli bir etkisi olmadığı düşünülse de, zaman içinde bu durum değişti.

Özellikle geçiş reklamları, açılır reklamlar, bültene kaydolma reklamları ve diğer bannerlar gibi kullanıcının sitenizdeki içeriğe erişimini engelleyen unsurlar, mobil SEO'nun en zararlı hataları arasında yer aldı. Bu sinyal, 2021'de Kümülatif Düzen Kayması (CLS) metriğini de içerecek şekilde genişletildi.

CLS, bir sayfanın yüklenirken meydana gelen genel düzen değişikliklerini ölçerek kullanıcı deneyimini değerlendiren Önemli Web Verileri'nin bir parçasıdır. Bu metrik, içeriği aşağı kaydıran pop-up'lar, içeriği hareket ettiren geçiş reklamları ve diğer rahatsız edici kullanıcı deneyimi unsurlarını içerir.

Herhangi bir sayfanın kötü bir kullanıcı deneyimi sunması durumunda, bu sayfa organik aramada daha alt sıralarda yer alabilir. Bu, kullanıcının tıklama anında mı yoksa sayfa kaydırılırken mi gerçekleşirse gerçekleşsin, sayfanın birincil içeriğini kapsayan pop-up'ları içerir. Kapatılması zor olan bağımsız geçiş reklamları ve kullanıcıları yanıltıcı düzenlere yönlendiren ekranın üst kısmındaki bölümler de olumsuz etkilenen unsurlar arasındadır.

Ancak, bu kuralın bazı istisnaları vardır. Yasal gereklilikleri yerine getiren geçiş reklamları ve indekslenemeyen içeriklere yönelik oturum açma diyalogları gibi belirli durumlar istisna oluşturabilir. Ayrıca, makul boyutlardaki banner'lar da (örneğin, uygulama yükleme banner'ları), genellikle ekranın yüzde 20'sinden fazlasını kaplamadıkları sürece olumsuz etkilenmeyen unsurlar arasındadır.

Engellenen Dosyalar

Eğer mobil siteniz masaüstü versiyonundan önemli ölçüde farklı ise, aralarında içerik eksikliği olabileceğini fark edebilirsiniz. Googlebot, web sitenizi ortalama bir kullanıcı gibi tarayabilmelidir; bu da web sitenizdeki JavaScript, CSS ve resim dosyalarına erişimi kısıtlamanın sıralamanıza zarar verebileceği anlamına gelir. Web sitenizin robots.txt dosyasını kontrol ederek hangi temel öğelere izin verildiğini görebilirsiniz. Google Search Console'a giderek robots.txt dosyanızı test edebilir ve mobil uyumluluk testi ile mobil cihazlara özel sorunları tespit edebilirsiniz.

Eksik İçerik: Oynatılamayan İçerik

Video veya multimedya eklemeyi düşünmeden önce, bu eylemin site hızınızı nasıl etkileyebileceğini ve videonun tüm cihazlarda sorunsuz oynatılıp oynatılamayacağını düşünmelisiniz. Ayrıca, mümkünse bir transkript eklemeniz önerilir. Google, HTML5 kullanmanızı önerir ve animasyonlarınızı Google Web Designer'da oluşturabilirsiniz. Animasyonların tüm tarayıcılarda desteklendiğinden emin olmalısınız ve Kümülatif Düzen Değiştirme eşiğini kontrol etmelisiniz.

Eksik İçerik: Kötü Yönlendirmeler/Çapraz Bağlantılar

Mobil cihazlar için optimize edilmemiş web sitelerinde hatalı yönlendirmeler önemli bir sorun oluşturabilir. Bu özellikle masaüstü ve mobil URL'leri farklı olan siteler için geçerlidir. Yanlış yönlendirmeleri önlemek için mobil kullanıcıları doğru sayfaya yönlendirmelisiniz. Ayrıca, tüm cihazlardaki kullanıcılara aynı içeriği sunmalısınız ve mobil URL'lerinizden masaüstü sürümlere yanlışlıkla bağlantı vermemelisiniz.

Eksik İçerik: Yalnızca Mobil Cihazlara Yönelik 404'ler

Sitenizin masaüstü ve mobil versiyonlarındaki kullanıcıların aynı içeriğe erişebilmesi önemlidir. Mobil kullanıcılarının 404 hatası almadan içeriğe erişmesini sağlamak için sayfalarınızı düzeltmelisiniz. Bozuk veya eksik içeriğe bağlantı vermekten kaçının ve 404 hatalarını tespit etmek için sitenizi bir mobil kullanıcı aracısından tarayın.

Eksik İçerik: Yapılandırılmış Veri

Google, zengin, doğru ve anında yanıtlar verme konusunda ilerlemektedir. Bu nedenle, schema.org'u kullanarak yapılandırılmış veri eklemek, mobil arama sonuçlarında öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Yapılandırılmış verilerinizin site genelinde iyi durumda olduğundan emin olmak için Zengin Snippet aracını ve Yapılandırılmış Veri test aracını kullanmalısınız.

Kötü UX: Mobil Görünümü Belirtmiyor

Mobil ekranlar farklı şekil ve boyutlarda olabilir, bu nedenle görünüm meta etiketini kullanarak doğru görünüm alanlarını belirtmezseniz kullanıcılarınız sayfaların cihazlarına düzgün şekilde uymamasıyla karşılaşabilir. Kullanıcı ölçeklendirmeyi etkinleştirmeli ve meta görünüm etiketi ile sayfanın temel boyutlarını kontrol etmelisiniz. Sayfanızı küçük ve büyük ekranlar için farklı şekilde biçimlendirmek amacıyla CSS medya sorgularını da kullanabilirsiniz.

Kötü Kullanıcı Deneyimi: Zayıf Mobil Tasarım

Mobil öncelikli olmak için mobil uyumlu olmanız gerekmez, ancak mobil öncelikli bir dünyada başarılı olmak için mobil uyumlu olmanız önemlidir. Mobil kullanıcılar için tasarım yaparken okunamayan yazı tiplerinden ve küçük yazı tipi boyutlarından kaçınmalısınız. Mobil kullanıcıların yanlış bağlantılara tıklama riskini önlemek için sayfalarınızın öğeleri arasında boşluk bırakmalısınız.

Duyarlı Stratejiler: Güvendiğiniz Ölçümleri Çapraz Kontrol Etmemek

Günlük kullandığınız araçların nasıl çalıştığını ve güvendiğiniz ölçümleri nasıl hesapladıklarını anlamak önemlidir. Masaüstü ve mobil SEO'nun başarılı bir stratejiye dayanması için çapraz kontrol, her iki platformda da aynı sonuçları almanızı sağlar. Her aracın nasıl çalıştığını ve sonuçlarınızın ne kadar güvenilir olduğunu anlamak için çeşitli araçları kullanmalısınız.

Mobil uyumluluk hatalarından kaçınmak, web sitenizin başarısı için önemli bir faktördür ve kullanıcı deneyimini optimize etmek, içeriğin eksiksiz ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak, mobil tasarımı güçlendirmek ve ölçümleri doğru bir şekilde takip etmek, mobil uyumluluk hatalarını en aza indirmenin anahtarıdır.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bizi sosyal medya hesabımızdan takip edin!

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda