Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Instagram keşfet sıfırlama ve temizleme işlemi, oldukça basit bir yöntem olup, keşfet sayfasında istemediğiniz içeriklerin karşınıza bir daha çıkmamasını sağlamaktadır. 2022 yılında Instagram keşfet silme işlemlerini iPhone ve Android telefonlarınızdan rahatlıkla yapabilirsiniz. Instagram keşfet nedir, neye göre belirlenir, keşfet sıfırlama nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Instagram Keşfet Sıfırlama

Instagram keşfet sıfırlama işlemlerini yaptığınızda, yavaş yavaş istemediğiniz içeriklerin temizlendiğini ve karşınıza her geçen gün daha az çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede yeni içeriklere ulaşmanıza olanak sağlanır. Algoritma, yeni içeriklere yönelmenizin hemen ardından sizlere yavaş yavaş ilgili içeriklere benzer içerikler sunmaya başlar.

Adım 1

Instagram uygulamasını açın.

Adım 2

Keşfet bölümüne gelip karşınıza çıkmasını istemediğiniz bazı içerikleri belirleyin.

Adım 3

İçeriğe tıklayıp sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayın ve ilgilenmiyorum seçeneğini işaretleyin.

Instagram Keşfet Nedir?

Uygulama algoritması sayesinde sizlerin ilgilendikleri içerikleri belirleyip, keşfet bölümüne çıkarmaktadır. Keşfet bölümü sayesinde dünyanın her yerinden farklı kullanıcılara ve ilgilendiğiniz alanlara yönelik farklı içeriklere ulaşılabilmektedir. Keşfet, Instagram'ın yeni bir dijital dünyaya açılan en önemli penceresidir. Nasıl evinizin penceresinden dışarı baktığınızda birçok farklı hayat, birçok farklı yaşam tarzı görüyorsanız, Instagram'ın keşfet sayfasında da birçok farklı kişi ve yaşam, keşfedilmeyi beklemektedir.

Keşfet sayfasında sadece post içerikleri değil, yeni gelen güncellemeler dahilinde reels videoları da gösterilmeye başlamıştır. Reels videoları hem reels alanından, hem de keşfet alanından seyredilebilmektedir.

Instagram Keşfet Neye Göre Çıkıyor?

Keşfet bölümü, tamamıyla sizin verilerinizin toplanıp algoritma ile bütünleşmesi sonucu oluşmaktadır. İncelediğiniz görseller, izlediğiniz videolar ve bunlar ile ilgilenme süresi dahi keşfet bölümünde değişiklikler yaratabilmektedir. Yukarıda anlatılan Instagram keşfet sıfırlama işlemi ise, yavaş yavaş o içeriklerden temizlenip karşınıza yeni içeriklerin çıkmasına olanak tanımaktadır. Beğendiğiniz bir post, baktığınız bir hikaye, izlediğiniz bir video, profilini ziyaret ettiğiniz kişiler, arama geçmişiniz.. Daha birçok farklı etken, kendi kişisel algoritmanızın oluşup, keşfet bölümünde farklı içerikler ile karşınıza çıkmasına olanak tanımaktadır. 2021 olduğu gibi 2022'de de birçok farklı trend içerik, keşfet bölümünden rahatça bulunabilmektedir.

Keşfet alanınıza düşen kullanıcıların algoritmaya uygun bir şekilde olduğunu söylemiştik. Fakat bu sayfaya çıkan kullanıcı hesapları dikkate alındığında erişimleri yüksek olan kullanıcılar olduğunu fark edebilirsiniz. Beğenileri, yorumları, kaydetmeleri yüksek olan ve sizlerin ilgilenebileceği sayfalar, keşfet sayfanıza düşmektedir.

Instagram Keşfet Temizleme

Yukarıda anlatılan işlemleri adım adım gerçekleştirmeye özen gösterin. Günde 3-5 içerik belirleyip ilgilenmiyorum seçeneği ile kaldırın. Keşfetiniz günden güne tamamıyla bir sonraki ilgi odağı içeriklerinize göre belirlenir ve eski içerikler tamamıyla temizlenir.

Keşfet sıfırlamanızın hemen ardından arama geçmişini temizlediğinizden emin olun.

Arama geçmişini temizlemek için:

Instagram ayarlar > güvenlik > arama geçmişi > tümünü temizle

Instagram keşfet temizlemek için yukarıda anlatılan adımların tümünü uygulayın. Keşfet alanınız yenilendiğinde, zaman içerisinde farklı içerikler oluşmaya başlayacaktır. Eğer yine memnun olmadığınız içerikler olur ise, yine aynı işlemleri uygulayarak farklı kullanıcılara ulaşabilir, farklı sayfaları keşfedebilirsiniz.

iPhone Keşfet Sıfırlama

Iphone cihazınızda keşfet sıfırlama işlemi, android cihazlar ile aynıdır. Keşfet bölümüne giderek ilgilenmediğiniz içerikleri belirleyin. İçeriğe gidin ve sağ üstte bulunan 3 noktaya tıklayıp ilgilenmiyorum seçeneğini işaretleyin.

Instagram keşfet sıfırlama ve temizleme işlemlerini sizlere anlattık. iPhone ve android cihazlarınızın keşfetini temizleme ile ilgili bu içeriği nasıl buldunuz? Sosyal medya ile ilgili güncel içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya hesabımızı ve web sitemizi ziyaret ederek, bloglarımızı inceleyebilirsiniz.

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda