Shopify Nedir? - Orbita Dijital Performans Ajansı
loader image

Shopify, yazılım ve kodlama bilgisi olmadan e-ticaret mağazası oluşturabileceğiniz bir yazılımdır. Ücretli olarak kullanılan Shopify, global bir e-ticaret yazılımıdır. Düşük maliyetler ile internet üzerinden satış yapmak isteyenler için tercih edilmektedir. Shopify nedir?, Shopify avantajları nelerdir? gibi sorular son zamanlarda sürekli karşımıza çıkmaktadır. Bizde bu yazımızda Shopify’a ait detaylı bir Shopify Rehberi hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

Shopify E-ticaret Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Shopify, Kanada merkezli bir sistem olmakla birlikte tüm dünyaya sağlamaktadır. Shopify ile e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Üstelik, herhangi bir yazılım veya kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmez. Shopify, e-ticaret sitesi oluşturmak oldukça kolaydır. Basit arayüzü sayesinde e-ticaret siteniz üzerindeki tüm işlemlerini tek bir panelden yapabilirsiniz. Pratik kullanım imkanı sağlayan Shopify, sektörün en gelişmiş ve en çok kullanılan yazılımlarından birisi haline gelmiştir. Ayrıca, Shopify’da e-ticaret sitesi oluşturmak için herhangi bir hosting satın almanıza gerek almaz. Hosting işlemleri ile uğraşmayıp size zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede kullanıcılara sadece ürün, marka tanıtımı ve satış işlemlerini gerçekleştirmek kalmaktadır.

Shopify Yazılımının Sunduğu Avantajlar

2004 yılında kurulan Shopify, kurulduğu günden itibaren sürekli olarak kullanıcı memnuniyetini artıracak özellikleri sunmayı amaçlamıştır. Üst düzey nitelikleri ile birlikte kullanıcılara birçok avantaj sunmaktadır. Shopify’i tercih etmemiz için birçok sebep bulunmaktadır. Kısaca sıralamak gerekirse:

Diğer yazılımlarda kullanıcıların en büyük baş belası haline gelen yazılım hataları Shopify’da bulunmaz.

 • Yazılımsal hatalarla uğraşıp zaman kaybetmesiniz.
 • Kolay yönetim paneli sayesinde e-ticaret işlemlerinizi hızlı bir şekilde halledersiniz.
 • Mobil ve SEO uyumlu temalara sahiptir. Ayrıca, bulut tabanlı bir yazılım olmasından dolayı site açılış hızları diğer sitelere göre çok daha hızlıdır.
 • Onlarca ödeme altyapısını desteklemektedir. Fakat ülkemizde yalnızca Garanti sanal pos kullanımına izin verilmektedir. Taksitli kredi kartı satışlarında ise PayU, Garanti Sanal POS ve Iyzico aracılığı ile tüm bankalardan sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Bulut tabanlı bir servis olması sebebiyle tüm internet tarayıcılarından ve cihazlardan ulaşılabilir.
 • Güvenlik sorunları ile uğraşmazsınız.
 • Ürün görsellerini ve fiyatlarını sisteme girmek oldukça kolaydır.
 • Yazılım veya herhangi bir teknik bilgiye sahip olmak gerekmez.
 • Pazarlama araçları sayesinde online mağazanızın pazarlamasını panel üzerinden inceleyebilirsiniz.
 • Teknolojik değişimleri yakından takip eden bir sistem olması ile birlikte sürekli yenilenme içerisindedir.
 • Pek çok büyük marka e-ticaret altyapısı için bu yazılımını tercih etmektedir.

Shopify’in Dezavantajları Nelerdir?

 • Ücretleri dolar üzerinden hesaplandığı için ülkemizdeki küçük işletmeler için pahalı olabilir.
 • Sınırlı işlevsellik sunmaktadır. Küçük işletmelerin e-ticaret sitesi kurmak için tüm ihtiyaçları karşılamaktadır. Fakat, spesifik ihtiyaçları karşılayacak özellikleri sunmamaktadır. Bu özellikler için ayrıca eklentiler kullanmak gerekebilir.
 • Eklentileri genellikle pahalıdır. Eklentilerin ücreti, aylık yazılım ücretinde de fazla olabilmektedir.
 • Müşteri hizmetlerinin yeterli olmaması da dezavantajları arasında yer almaktadır. Kullanıcı sayısı arttıkça destek konusunda da yeterli hizmeti veremeyebilmektedir. Ülkemizdeki diğer e-ticaret altyapısı hizmeti sunan firmalarda da bu sorunlarla karşılaşmak mümkündür.
 • Ülkemizde yalnızca Garanti sanal pos kullanımına izin verilmektedir. Taksitli kredi kartı satışlarında ise PayU, Garanti Sanal POS ve Iyzico aracılığı ile tüm bankalardan sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir.

Shopify E-ticaret Fiyatları Nedir?

Shopify Fiyatları

Çeşitli e-ticaret paketleri bulunan Shopify’da ihtiyacınıza uygun e-ticaret paketini seçebilirsiniz. Bu e-ticaret paketlerinin herbirinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden paket seçimi yaparken dikkatli olmalısınız. Çeşitli fiyatları bulunan yazılım, aylık abonelik sistemi ile çalışmaktadır. E-ticaret paketlerinde aylık ödeme yapma imkanı sağlamaktadır. Yer alan e-ticaret paketleri;

 • Advanced Shopify,
 • Shopify,
 • Basic Shopify gibi paketler bulunmaktadır.

Ücreti en yüksek ve en fonksiyonel paket ise Advance Shopify paketidir. Bu paketlerin dışında çok daha büyük işletmelere göre de e-ticaret paketleri bulunmaktadır. Büyük işletmeler için e-ticaret paketleri;

 • Shopify Plus
 • Shopify Lite

Basic Shopify, ayda 29$, Shopify 79$, Advanced Shopify ise 299$’dır. Kaç tane personel hesabına ihtiyacınız olduğu ve hediye kartları sunmak isteyip istemediğiniz gibi unsurları göz önünde bulundurarak bir karar verebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan fiyatlar ve paketler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Shopify Fiyatları

Shopify Paketleri ve Fiyatları

Hangi Şirketler Shopify Kullanıyor?

Binlerce işletme/marka e-ticaret altyapısı için Shopif’ı tercih ediyor. Bu yazılımı kullanan kurumsal işletmelerden bir kısmı;

 • Tesla Motors
 • Red Bull
 • KKW Beauty
 • Kylie Cosmetics
 • Lady Gaga Official Shop
 • Pepsico

Shopify paketlerini kullanmak isteyen herkese 14 günlük bir deneme sürümü sunulur. Bu sayede kullanıcılar paket hizmetlerini deneyimler ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan paketi seçer. Deneme sürümleri ücretsiz olarak kullanıcılara gönderilir. Ücretsiz kullanım sayfasına giriş yapıldıktan sonra mail adresi ilgili yere yazılarak “Get Started” butonuna tıklanır. Bu sayede kullanıcı hesabı oluşur ve paket kullanılabilir hale gelir.

Shopify ile E-ticarette Başarıyı Yakalamak

E-ticarette Başarıyı Yakalamak

Shopify ile e-ticarette başarıyı yakalamak için sizlerle birkaç ipucu hazırladım. Edindiğim tecrübelerden yola çıkarak bu ipuçlarını da sizlerle paylaşmak istedim.

Şüphesiz ki herkes e-ticaret sitesindeki trafiğini iyileştirmek, satışlarını artırmak ister. Peki, bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin, aşağıdaki adımlarla başarılı bir e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Hadi, başlayalım…

1- Doğru Tema Seçimi Yapmak

Doğru temayı seçmek oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hedef kitlenizin deneyimini yükseltmek ve ürünlerinizi pazarlamak için önemlidir. Sadece masaüstü sürümünü incelemeyin. Tercih edeceğiniz temanın mobil versiyonunu da incelemeniz gerekmektedir. Çünkü, sitenizi ziyaret edicek 10 kişiden 8’i mobil cihazları tercih etmektedir. Sistem zaten mobil uyumlu olarak çalışmaktadır. Fakat, seçeceğiniz temanın mobil tasarımı ihtiyaçlarınızı karşılamıyor olabilir. Bu yüzden mobil versiyonunun isteklerinizi karşılayabilir olduğundan emin olarak tercih yapın.

2- İşlerinizi Kolaylaştıracak Eklentileri Kullanın

E-ticaret sitenizi geliştirmek için birçok eklentiye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. İşinizi geliştirmek için eklenti arayışına girmelisiniz. E-posta eklentileri, pazarlama eklentileri gibi birçok eklenti ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Shopify’da ürünlerinizi sergilemek, özelleştirmek, daha iyi müşteri deneyimleri sunmak için binlerce eklenti bulunmaktadır. Aşağıda yer alan ücretsiz eklentileri kullanarak e-ticaret mağazanızı geliştirebilirsiniz.

Not: Bu yazımda listelediğim eklentilerin hepsinin ücretsiz versiyonları olduğu gibi ücretli versiyonları da bulunmaktadır.

En İyi 10 Ücretsiz Shopify Eklentisi

1- Kit

Online mağazanızı açtıktan sonra ilk yapmanız gereken, mağazaya müşteri çekmek olucaktır. E-ticarette müşteriye ulaşabilmenin en iyi yolu, dijital pazarlama yapmaktır. Kit eklentisi ile kolayca Facebook’ta reklam verebilir, e-posta pazarlama kampanyaları düzenleyebilir ve Instagram’daki potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

2- Free Shipping Bar

Free Shopping Bar Eklentisi

E-ticarette, müşterilerin ortalama %35’i, sitenizde ücretsiz kargo seçeneği olmadığı için sitenizden alışveriş yapmadan çıkış yapmaktadır. Online mağazanızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de ücretsiz kargo mesajlarını eklemek olucaktır. Ücretsiz kargo mesajlarının satışlarınıza nasıl etki edeceğini hemen gözlemleyebilirsiniz. Free Shipping Bar eklentisi ile sitenizde istediğin sayfaya “Ücretsiz Kargo” yazısı ekleyebilirsiniz.

3- Order Printer

Order Printer eklentisi ile kolayca fatura, kargo etiketi, fiş ve irsaliye çıktısı alabilirsiniz. Ayrıca, farklı ihtiyaçlarınız için de taslaklar oluşturup çıktısını alabilirsiniz. Yüksek hacimli e-ticaret satışları yapıyorsanız Order Printer eklentisi işinizi hızlandırıp, sistemsel hale getirecektir. Ayrıca, yazdıracağınız belgelere firma logonuzu, firma ünvanınızı ve bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz.

4- SEO Site Audit, Benchmark Hero

SEO’nun E-ticaret için önemi oldukça büyüktür. E-ticaret siteleri için SEO Rehberi adındaki yazımda bahsettiklerimi aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilir, sitenizde uygulayabilirsiniz.

 

E-ticaret SEO çalışmaları ile Google aramalarında görünürlülüğünüzü artırabilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir altyapı olması ile birlikte SEO performansınız çok daha hızlı iyileşicektir. Fakat, burada bir SEO eklentisine ihtiyacımız oluşacak. Shopify için SEO eklentisini önerim de; SEO Site Audit eklentisidir. Sitenizi A’dan Z’ye analiz ederek eksik veya hatalı olan sayfalarınızı size göstermektedir. Shopify satışlarını artırmak için  SEO Site Audit eklentisini hemen sitenize kurmanızı tavsiye ederim.

5- Improved Contact Form

Müşterilerinizin, herhangi bir sorunda veya yalnızca bilgi almak için size kolayca ulaşabilmeleri müşteri güveni oluşturma ve müşterileri içeride tutabilmeniz için son derece önemli. Improved Contact Form Shopify eklentisi sayesinde Shopify e-ticaret sitenize, müşterilerinizin hangi sayfada olurlarsa olsunlar erişebilecekleri pop-up müşteri bilgi formu ekleyebilirsiniz. Bu eklenti ayrıca, size müşterilerin hangi sayfayı ziyaret ettikten sonra sizinle iletişime geçmek istediklerini de gösterecek.

6- Bulk Image Edit ‑ Image SEO

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin fiziksel ürününüzü değil de ürünün görselini satın aldığını düşünün. Ürünlerinizin detay içeren görselleri barındırdığından emin olmalısınız. Google Görsel SEO ile sitenizi değerlendirirken bir çok faktörü ele almaktadır. Eğer e-ticaret sitenizdeki görsellerin boyutları büyükse, görseller açıklamalarınız SEO uyumlu değilse, bunlar size site trafiği konusunda büyük zarar verebilir. Bulk Image Edit eklentisi ile e-ticaret sitenizdeki görsellerin boyutlarını düşürerek sitenizin çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Görsel SEO ile detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Görsel SEO Rehberi 

7- Tidio Live Chat

Müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçerek markanıza değer katabilirsiniz. İletişim pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Tidio Live Chat eklentisi hem müşterilerinize güven verecek hem de sitenizdeki dönüşüm oranlarınızı artıracaktır. Tidio Live Chat eklentisi ile panelinizdeki canlı destek bölümünden, Facebook Messenger’dan ve e-posta üzerinden aldığınız mesajları tek bir yerden yönetebilirsiniz.

3- Shopify E-ticaret SEO Optimizasyonu

E-ticaret sitenizi oluşturdunuz fakat satışlarınızda ya da site trafiğinizde beklendiğinizi alamıyor musunuz? Bir şeyleri yanlış yapıyor ya da hiç yapmıyor olabilirsiniz. Shopify SEO çalışmaları ile arama motorlarındaki sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz. Bu çalışmalar genellikle teknik bilgi istemektedir. Fakat, kısaca ele almak gerekirse;

 • Site haritası oluşturun
 • Site hızınızı iyileştirmek için görsellerinizi optimize edin
 • Sayfalarınıza anahtar kelimeler ekleyin
 • Sayfa başlıklarınızı içeriğiniz ile uyumlu oluşturun
 • Meta etiketlerinizi özgün ve dikkat çekici olarak ayarlayın
 • Her kategori sayfasına açıklama kısmı ekleyin
 • Ürünlerinizin detaylı açıklamasını yapın
 • Aynı ürüne ait en az 2 ürün görseli ekleyin
 • Özgün içerikler ile SEO uyumlu blog yazıları oluşturun

Yukarıdaki adımlar elbetteki sizi arama sonuçlarında en iyisi yapmayacaktır. Fakat, sitenizin trafik performansını iyileştirecektir. Ayrıca, aşağıda yer alan E-ticaret SEO rehberi ile hem organik site trafiğinizi hem de satışlarınızı artırabilirsiniz.

4- Görsel SEO Optimizasyonu

En iyi ve ücretsiz Shopify eklentilerinden birisi olan Bulk Image Edit ‑ Image SEO eklentisi ile görsellerinizi optimize edin. Görsellerinizin boyutunu toplu olarak iyileştiren bu eklenti ile sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu eklenti yardımı ile de Google Görseller kısmındaki görünürlüğünüzü iyileştirmiş olucaksınız. Her görselin kendi ismini ve tanımını yaparak paylaşın. Görsellerin içerisinde belirlediğiniz, görsel ile alakalı anahtar kelimeleri kullanın.

5- Ücretsiz Domain Kullanmayın

Shopify yeni başlayanlar için otomatik bir alan adı tahsil etmektedir. Fakat, verile bu alan adı ücretsiz bir alan adı olduğu için marka oluşturmanız konusunda sorun yaratacaktır. Kendi alan adınızı alarak e-ticaret sitenizi oluşturmanızda fayda var. Domain için yıllık ödeceğiniz küçük bir ücretten kaçmayın. Bu küçük ücret sayesinde markanızın adını duyurabilecek, daha fazla insana ve ürün satışına ulaşabiliceksiniz. Ayrıca, yapacağınız SEO çalışmalarında da çok daha fazla verim alıcaksınız.

6- Shopify Google Analytics Kurulumu Yapın

Sitenizin performansını iyileştirmek için ilk önce verileri incelemek gerekir. Google Analytics ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıları anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. E-ticaret sitenize ait özel kurulumlar yaparak kullanıcıların sitenizi hangi kanaldan ve nasıl ziyaret ettiğini de öğrenebilirsiniz.

Shopify için Google Analytics kurulumu nasıl yapılır?

 1. Shopify yöneticinizden Online mağaza > Tercihler‘e gidin.
 2. Google Analytics bölümündeki kutuda yalnızca Kodunuzu Google’dan buraya yapıştırın yazdığından veya kutunun boş olduğundan emin olun. Bunu görüyorsanız bir sonraki adıma ilerleyin. Bunun yerine UA- ile başlayan bir kod görüyorsanız Google Analytics’i etkinleştirmişsiniz ve 4. Adım: E-ticaret takibini açın‘a geçebilirsiniz demektir.
 3. Temalar‘a tıklayın.
 4. İşlemler > Kodu düzenle‘ye tıklayın.
 5. Düzen bölümünde {/} theme.liquid‘e tıklayın.
 6. theme.liquid dosyanızda şu Google Analytics takip etiketlerini arayın: ga.jsdc.jsgtag.js veya analytics.js. Bu etiketlerden herhangi biri theme.liquid dosyanızda mevcutsa Google Analytics’i etkinleştirmişsiniz ve 4. Adım: E-ticaret takibini açın‘a geçebilirsiniz demektir.

Ayrıca, aşağıdaki bağlantıdan Google Analytics Kurulumu ve hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.