SEO Nedir? (Geniş Kapsamlı Basit Anlatım) - Orbita Dijital
loader image

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, bir web sitesi üzerinde arama motorlarında daha fazla görünürlülük  elde etmek için yapılan çalışmalardır. SEO yapmak için arama motorlarını ve onların isteklerini bilmemiz gerekmektedir. Fakat, SEO çalışmaları sadece arama motorları için yapılmamalıdır. Kullanıcı deneyimli bir web sitesine sahip olmanız, web sitenizin SEO çalışmalarında oldukça büyük öneme sahiptir. İnternette yapılan aratılmalar büyük ölçüde potansiyel müşterilerinizden oluşmaktadır. Bu yüzden web sitenizi hem arama motorlarına hem de müşterilerinize uygun hale getirmelisiniz. Yazının devamını okuyarak SEO nedir? Sorusunun cevaplarına ve SEO süreçlerine ulaşabilirsiniz.

seo-nedir-ve-nasil yapilir

İyi bir SEO çalışması için anahtar kelimeleri analiz etmek oldukça önemlidir. İlgili anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak dönüşümlerinizi arttıracaktır. Ayrıca, web sitenizde çok daha yüksek trafiklere ulaşmanızı sağlayacaktır. Site içi çalışmalar ile web sitenizi kullanıcıların beklentilerini karşılayabilir hale getirebilirsiniz. Kullanımı kolay, hızlı ulaşılabilen, mobil uyumlu web siteleri her zaman sitenizi ziyaret eden kişileri mutlu eder!

 

SEO Danışmanlığı ve Hizmeti

Pek çok işletme, e-ticaret sitesi, blog veya kurumsal web sitesi sahibleri SEO çalışmaları yapmaya çalışmaktadır. Sonuçlar her zaman beklendiği gibi gitmeyebiliyor. Eğer bir ürün veya hizmeti pazarlamak istiyorsanız kesinlikle alanında profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışmalısınız. SEO Nedir? Sorusunun cevabını bilmeden ve teknik detayları bilmeden bir SEO uzmanı ile çalışmanızı önermiyorum.

SEO çalışmaları ile pazarladığınız ürün ve hizmeti potansiyel müşterilerinize çok daha doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırmış olursunuz. SEO danışmanlığı verdiğimiz iş ortaklarımızı öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, siz de bir SEO Uzmanı arayışındaysanız profesyonel SEO hizmeti almak için hemen bize ulaşın. Web sitenizdeki organik trafik performansını hemen iyileştirelim!

SEO Nedir? SEO Çalışmalarında Neler Yapıyoruz?

SEO Çalışmalarında Neler Yapıyoruz

 

SEO çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılmaktadır. Site içi çalışmalarda web sitenizin tasarım ve yazılım alanlarındaki eksikliklerini tespit ediyoruz. Çünkü, sitemizi ziyaret eden potansiyel müşterileri iyi bir görüntü ile karşılamalıyız! Onlara eşsiz bir deneyim sunarak keyifli bir ortam oluşturmalıyız.

Sitemizin sahip olduğu veya yararlı olacağı düşünülen anahtar kelimeleri analiz ediyoruz. Sitemize yarar sağlayacak ve satışları yükseltecek anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra uygulamaya alıyoruz. Bu anahtar kelimeleri profesyonel SEO araçları ile tespit ediyoruz. Ayrıca, bu analizleri yaparken pek çok kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Bunlar; anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime rekabeti vb.

Daha sonrasında tekrardan SEO araçları kullanılarak rakip analizleri, site sağlığı tespiti gibi analizleri elde ediyoruz. Böylelikle, sitemizdeki eksiklikleri görüyor, sitemizi daha iyi bir konuma getirmek için çalışmalara başlıyoruz. Öncelikle SEO Danışmanlığı hizmeti almadan önce tarafınıza tüm bu analizleri yapıp sunumunu yapıyoruz. Tüm bu çalışmalar arama sonuçlarında iyi bir performansa sahip olmak için yapılmaktadır. Ayrıca, Google sıralamalarında görünür hale gelmek istenilen kelime veya kelime gruplarında iyi bir konum elde etmek için yapılır.

4 Maddede SEO Nedir Ve SEO Süreci

SEO, yolda tecrübeler kazandıran zorlu ve uzun bir süreçtir. Kısaca bu süreci özetlemek için maddeleri sıraladık. Fakat, hepsi sadece bu kadar değil. Bu süreci anlatmak kesinlikle kolay değildir. Her sektörün, her web sitesinin kendine has zorlukları, süreçleri ve stratejileri bulunmaktadır. Bu yüzden, bu süreçleri en genel hatları ile sizler için derledik! Keyifli okumalar…

google-seo-sureci

1- Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef kitlenin belirlenmesi tüm dijital pazarlama yöntemleri için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hedef kitleyi amaçlarımıza uygun olarak belirlemeliyiz. Bir e-ticaret satış sitemiz var ise hedef kitlemizi sitemizden alışveriş yapabilecek potansiyele sahip olan kullanıcılardan oluşturmamız gerekmektedir. Her sektörün, hatta ve hatta her sitenin kendine özgü hedef kitlesi bulunabilmektedir. SEO’ da iyi sonuçlar elde etmek için hedef kitlemizi, sitemizi/markamızı iyi tanımamız gerekiyor!

Anahtar kelime analizi: SEO çalışmalarında iyi bir başlangıç için anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Bulunduğunuz sektöre, hedef kitlenize uygun aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere odaklanıyoruz. Belirlenen anahtar kelimeler ile birlikte siteniz optimize edilir. Kategoriler, ürün sayfaları, link yapıları, site içeriği ve tasarımları anahtar kelimelerinize uygun hale getirilir.

Rakip analizi: Rekabet olmazsa büyümeyi ve gelişmeyi gözlemlemek pekte mümkün değildir. Rekabet sizi, yaptığınız işi ve işin kalitesini ayakta tutar. Sektörünüzdeki rakiplerinizi internet ortamında inceleyerek eksik noktalarını ve iyi noktalarını tespit ediyoruz. Böylece, rakiplerinizin önüne geçmek, işinizin kalitesini ve performansını artıracak stratejiler oluşturuyoruz. Organik trafiğin satışlarınıza olumlu yansımasını mümkün hale getirecek çalışmalar uyguluyoruz.

2- Kullanıcı Deneyimi ve Kazanımı

Kullanıcı deneyimi:  Kullanıcı deneyimli SEO Nedir? SEO çalışmalarında başarı sadece teknik SEO çalışmaları ile mümkün olmayabiliyor. Siteniz hedef kitlenize uygun mu? Kolay ulaşılabilir, kullanımı kolay ve hızlı mı? Sonuçlar sizi tatmin etmiyor ise potansiyel müşterilerinizi nasıl tatmin edebilir? Bu yüzden, kullanıcı deneyimini önemsiyoruz.

Potansiyel müşterileriz sitenize giriş yaptığında onlara unutamayacakları eşsiz bir deneyim kazandırıyoruz. Bu çalışmaları gerek tasarımsal anlamda gerekse de yazılımsal anlamda uyguluyoruz. Bu çalışmaları uyguladıktan sonra hem müşteri sayılarınızdaki artışı hem de müşterilerinizin geri dönüşüm oranlarını iyileştirmiş oluyoruz.

İçerik Optimizasyonu: Hedef kitlenize uygun ve aranma hacimleri yüksek anahtar kelimelerin yer aldığı yararlı ve özgün içerikler oluşturuyoruz. Bu çalışmaları SEO’ ya uygun veya SEO uyumlu içerik olarak da tanımlayabiliriz. Web sitenizde sürekli güncel, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların satışa dönüşmesini sağlayan içerikler ile dolduruyoruz. Böylelikle hem marka bilinirliğiniz, hem de site trafiğiniz ile doğrudan satışlarınızdaki artış gözlemlenebilir hale geliyor.

Mobil Uyumluluk:  Günümüzde büyük bir çoğunluk mobil cihazlarından alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu alışveriş işlemlerinin %75-85 oranı mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Bu yüzden, sitemizin mobil uyumlu olması ve mobil tasarımının hedef kitlemize uygun olması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, profesyonel bir görünüme sahip, hedef kitlenize uygun, kolay erişebilir ve mobil uyumlu bir siteye sahip olmak oldukça önemlidir.

3- Ölçümleme ve Davranış

Kullanıcıları Davranışları: Site içi kullanıcıların davranışlarını iyi gözlemlemeliyiz. Bu yüzden geliştirilmiş profesyonel bir çok araç bulunmaktadır. Bunlara yardımcı olarak Yandex Metrics aracını kullanabiliriz. Kullanıcıların sayfamızda en çok hangi alanlara tıkladıklarını, ilk önce gözüne hangi kısım çarptığını bize bu araçlar gösterebilmektedir. Bu kullanıcı davranışlarına göre sitemizi optimize ederek çalışmalardaki başarımıza güç katabiliriz.

Kullanıcı Analizleri: Analiz yapabilmek tüm dijital pazarlama yöntemleri için oldukça önemlidir. Bir işi geliştirebilmek, büyütebilmek, başarıya ulaştırabilmek için sürekli gözlem ve analiz gerekmektedir. Kullanıcıların hangi şehirden, hangi kaynak aracılığıyla, hangi sayfamızı ziyaret ettiğini bilmemiz gerekmektedir. Sadece bilmek, gözlemlemek yeterli midir? Hayır, bu analiz sonuçlarına göre aksiyon almamız gerekmektedir. Örneğin; bir sayfamız çok fazla organik trafik alıyor. Fakat, hiçbir şekilde dönüşüm gerçekleşmiyor. Bu yüzden, buna sebebiyet veren hataları/eksiklikleri hızlı bir şekilde düzenlemeliyiz.

Ayrıca, bir sayfamız 404 hatası veriyor ve bunu biz sayfamızdaki analizlerden görebiliyoruz. Bu 404 hatası alan sayfamız ile ilgili hemen aksiyon almamız gerekiyor. Çünkü, sitemize gelen her ziyaretçi bizim müşterimiz veya müşterimiz olma potansiyeline sahip birisi olabilir. Hiçbir kullanıcının sitemizden kötü ayrılmasına sebebiyet vermememiz gerekiyor.

Kullanıcı davranışları optimizasyonlar konusunda bize çeşitli ipuçları vermektedir. Bu yüzden optimizasyonlar kullanıcı analizleri doğrultusunda yapılması gereklidir.

4- Dönüşümler

Web sitenizin aldığı organik trafik satışa yansıyor mu? Dönüşümleri analiz etmek oldukça önemlidir. Çalışmalar sonucunda organik trafiğinizden satış sağlıyor musunuz bilmeniz gerekmektedir. Organik trafik sağlamak için yapılan tüm çalışmalar doğrudan satışınıza etki etmektedir. Bu doğrudur. Fakat, ne kadar etki ediyor ve nasıl daha fazla performans alabiliriz bunları bilmekte de fayda vardır. Organik trafik aracılığı ile birlikte satışa dönüşen etkileşimleri Google Analytics ile gözlemleyebiliriz. Google Analytics verilerinden yola çıkarak dönüşümleri iyileştirebilir, farklı stratejiler kurgulayabiliriz. Siz de organik trafiğinizin satışlarınıza yansımasını istiyorsanız hemen bize ulaşın!

SEO Nedir? Blog yazımı yararlı bulduysanız aşağıda bulunan yorumlar kısmından sorularınızı ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz :).