Adım Adım Opencart Kurulumu 2021 - Orbita Dijital
Opencart Kurulumu

Opencart Kurulumu

Profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak için bir yazılım firması veya bir ajansla çalışmanız gerekmemektedir. Opencart kurulumu yaparak kendi profesyonel e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Üstelik! Dakikalar içerisinde ve ücretsiz olarak…

AOpencart, herhangi bir destek almadan kurulumunu yapabileceğiniz açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısıdır. PHP tabanlı bir online mağaza yönetim yazılımıdır. Opencart hakkında daha fazla bilgiye erişim sağlamak istiyorsanız aşağıda yer alan “opencart nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Opencart Nedir?

 

Adım adım Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır?

Opencart’ın resmi sitesi üzerinden kaynak dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Sitenin resmi site olmasına özellikle dikkat edin! Opencart Kurulumu yapmadan önce domain (alan adı) ve bir hostinge sahip olmalısınız. Eğer ki domain ve hostinginiz mevcut ise hemen kuruluma geçebilirsiniz. Gelin, birlikte adım adım Opencart kurulumu nasıl yapılır inceleyelim!

  • Opencart Kurulumu için domain veya hosting almanıza ilk adımlarda gerek yok. Öncelikli olarak e-ticaret sitenizin demo versiyonunu yapabilirsiniz. Bu işlemlere devam etmek için bir aracı FTP programına ihtiyacınız olacaktır. Filezilla programı ile FTP’ye erişim sağlayabilirsiniz.

Wamp uygulamasını indirdikten sonra localden Opencart Kurulumunu yapabilirsiniz.. Kurulumunu resimlerle anlattığımız için klasörü ve dosya adını kendiniz isimlendirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Opencart Kurulumu Aşamaları

  • WAMP uygulamasını indirdikten sonra masaüstü WAMP simgesinden dosya konumunu açarak, www klasörünün içerisine giriş yapıyoruz.
  • www klasörünün içerisine “opencart eticaret” adında boş bir dosya açmanız gerekiyor.

opencart-kurulumu

  • Boş bulunan dosyanın içerisinde Opencart Kurulumu için indirdiğimiz dosyaları aktarın. Güncel ve Türkçe Opencart sürümünü indirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  • İçeri dosya aktarımı tamamlandıktan sonra bir tarayıcı açın. Google URL kısmından localhost’a yani bu dosyalara erişim sağlamanız gerekmektedir. Localhosta giriş yaparken dosya ismini nasıl adlandırdıysanız URL kısmına onu yazmalısınız. Örneğin; localhost/opencarteticaret

Bu işlemleri yaptıysanız karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir. Kabul et dedikten sonra 2 tane hata ile karşılaşacaksınız.

Opencart kurulumu hataları

Endişelenmeyin! Bu hatalar kurulum aşamasında herkes tarafından yaşanıyor. Bir aşağıdaki yer alan görsel aldığınız hataların çözümünü anlattık!

 

Öncelikle yapmanız gereken “opencarteticaret” dosyasını açın! Ana dizininde yer alan config-dist.php dosyasının adını-> “config.php” olarak değiştirin.

Birinci hatamızı düzelttik. Sonrasında opencarteticaret-> admin dosyasının içerisine giriş yapalım. Burada bulunan config-dist.php dosyasının adını da “config.php” şeklinde değiştirin.

Opencart Kurulumu hata çözümü

Hatalarınızın giderildiğini göreceksiniz. Opencart Kurulumu’ nun sanıldığının aksine ne kadar kolay olduğunu anlamış olmalısınız. 🙂

Gelelim, son kurulum aşamasına…

Opencart Kurulumu Tamamlandı

Artık “Yönetim Paneline Git”butonuna tıklayarak oluşturduğunuz bilgilerle admin panelinize erişebilirsiniz. İstediğiniz temayı Admin panelinde bulunan Tema Yükle seçeneğinden dilediğiniz temayı siteniz üzerinde ekleyebilirsiniz.

Opencart kurulumu yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de sitenizin güvenli olmasıdır. Bu yüzden, FileZilla programına yeniden girin ve Root’ta bulunan “install” klasörünü silin. Bu klasörü silmediğiniz takdirde web siteniz kötü niyetli yazılımlara karşı güvende olmaz. Kurulum işleminizi tamamladıktan sonra web sitenizi dilediğiniz gibi tasarlayarak e-ticaret satışlarına başlayabilirsiniz.

Mail Adresi Tanımlama

Mail adresinizi tanımlarken kurumsal bir görünüme sahip olmaya özen gösterin. Şifre oluştururken veritabanı kurulumu sırasında yaptığınız işlemleri tekrarlayın.

Opencart kurulumu ile ilgili yapılması gereken diğer işlemler:

  • Öncelikle opencartın en güncel sürümünü yüklediğinizden emin olun! Sürümünüz güncel değil ise kaynak dosyaları tekrardan aktarın. Zip dosyasında upload (web sunucusuna yüklenmesi gereken tüm dosyalar), licence.txt (Opencart lisans anlaşması),install.txt ve upgrade.txt (ilk yükleme ve sürüm bilgileri) klasörleri sizin için gereklidir.
  • İkinci adımda Opencart dosyalarını web sunucusuna yüklemelisiniz. Yukarıda anlatılan işlemler tamamen localhost kurulumudur. Bu yüzden bir hosting satın alıp, Opencart kurulumunu bir hostinge yapmanız gerekmektedir.
  • FileZilla kullanarak sunucuya erişim sağlayabilir, dosyalarınızı hostinge aktarabilirsiniz. Karşınıza çıkacak alanda sizden istenen tüm bilgilerin girişini yapın ve Bağlan butonuna tıklayın. Eğer verdiğiniz bilgiler doğruysa, bağlanma konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.
  • Giriş yaptığınızda sağ taraf sunucuya, sol taraf bilgisayarınızdaki dosyalar aittir. Bilgisayarınızdaki dosyaları buradan sürükle bırak yöntemi ile sunucuya yükleyerek sitenizi canlıya alabilirsiniz.
  • Dosyalarınızı yükleyip Opencart kurulumu tamamladığınızda, karşınıza İngilizce bir panel gelecektir. Opencart yazılımını Türkçeleştirmek için öncelikle Türkçe dil dosyalarını eklemeyi unutmayın. Eğer ki opencart dosyalarını Türkçe indirdiyseniz herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Opencart kurulumu yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, sitenizin herhangi bir güvenlik açığına sahip olmamasını sağlamaktır. Bunun için FileZilla programına yeniden girin ve Root’ta bulunan “install” klasörünü silin. Bu klasörü silmediğiniz takdirde web siteniz kötü niyetli yazılımlara karşı güvende olmaz. Kurulum işleminizi tamamladıktan sonra web sitenizi dilediğiniz gibi tasarlayarak e-ticaret satışlarına başlayabilirsiniz.

 

Ücretsiz Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya hesaplarınızı ücretsiz olarak analiz ediyoruz.