WordPress Nedir?

WordPress, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress, web siteleri ve bloglar oluşturmak isteyen herhangi bir kodlama deneyimi olmayan kişiler için oluşturulmuştur.

WordPress (WP) Nedir?

WordPress nedir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Ücretsiz, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Kafa karıştırıcı olan; WordPress 'in nasıl kullanıldığıdır.  Biz de WordPress’i kapsamlı olarak inceleyip, soru işaretlerinizi ortadan kaldırmak istedik. Gelin! WordPress nedirne işe yarar ve kurulumu nasıldır sorularına açıklık getirelim...

WordPress, ilk çıktığı zamanlarda blog siteler ve sayfalar oluşturmak için kullanılıyordu. Fakat, günümüzde hızlı bir şekilde gelişim gösterdi. Bu yüzden WordPress Nedir? Sorusunun cevabı bizim için oldukça önemlidir. WordPress yazılımı gelişti ve istediğiniz herhangi bir web sitesini oluşturulabilir bir hale geldi. Kişisel blog siteleri, haber siteleri, profesyonel portföyler, kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri, mobil uygulamalar ve daha fazlasını WordPress ile oluşturabilirsiniz.

WordPress siteleri ile WordPress bloglarını birbirine karıştırmayın. Yazının devamında WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklılıklara değindik. Yazının devamını okuyarak kafanızdaki soru işaretlerine giderebilirsiniz.

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress’in başta açık kaynak kodlu ve özelleştirme seçeneklerinin çok çeşitli olması ile oldukça kullanışlıdır. WordPress kütüphanesinde, binlerce eklenti ve tema bulunuyor.

Birçok yazılımcı WordPress için güvenlik zafiyetleri bulunduğunu söylüyor. Bu söylenti kısmen doğrudur. Fakat, WordPress CMS güvenlidir. WordPress altyapısında güvenlik zafiyeti harici olarak yüklenen eklenti ve temalardan kaynaklanmaktadır. Ücretli veya ücretsiz eklenti ve temalara kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları ziyaret ederek eklentileri ve temaları inceleyebilirsiniz. Ayrıca, yeterli yazılım bilgisine sahipseniz WordPress temanızı kendiniz tasarlayabilir, satışını da gerçekleştirebilirsiniz.

Neden WordPress Kullanmalısınız?

WordPress, kendi web sitenizi veya blog sitenizi oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. WordPress, İnternet'teki tüm web sitelerinin %43.3'ünden fazlası tarafından kullanılmaktadır. WordPress nedir? Sorusunun cevabı ile neden WordPress kullanmamız gerektiğini anlamış olmalısınız :) Fakat, yine de neden WordPress 'i kullanmanız gerektiğini sizlerle paylaştık :) Keyifli okumalar...

Evet! Ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir. Hatta, şuanda bu yazıyı okuduğunuz site de WordPress altyapısı ile geliştirilmiştir. :)

Neden WordPress kullanmalısınız? Neden WordPress'i tercih etmelisiniz? WordPress'i kullanmanız için 6 geçerli sebebi sizlerle paylaştık.

1. WordPress Açık Kaynaklıdır

WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Açık kaynak kodlu olması; herkesin kaynak kodunu değiştirebileceği ve yazılımı yeniden düzenleyebileceği veya geliştirebileceği anlamına gelir. WordPress'i geliştirmek için birçok yazılım uzmanı, ücretli veya ücretsiz olarak tasarım, eklenti gibi hizmetleri sunmaktadır.

2. WordPress Kullanımı Kolay

WordPress altyapısını kullanmak için yazılım bilginizin olması gerekmemektedir. Tek satır kod yazmadan web siteleri tasarlayabilirsiniz. WordPress nedir? WordPress; kod bilgisi olmayan insanlar için tasarlanmış içerik üretim sistemidir. Bu yüzden de kullanıcı odaklı, ara yüzü tasarımı kolay ve modern bir tasarıma sahiptir. Web sitenizi oluşturmak için WordPress dosyalarını indirmeniz ve bir tema etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

3. WordPress SEO Dostudur

Sadece bir WordPress web sitesi oluşturmak yeterli değildir. Kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini de sağlamanız gerekmektedir. İnsanların arama motoru optimizasyonu yoluyla web sitenizi bulmasını ve ziyaret etmesini mi istiyorsunuz? WordPress için geliştirilen SEO araçları ile daha fazla web sitesi trafiğine sahip olabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen WordPress SEO Araçları

Yukarıdaki WordPress SEO araçlarını ücretli ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. WordPress SEO araçlarını indirmek için Eklentiler > Yeni Ekle > "Eklentirlerde Ara" alanından eklenti ismi ile aratarak eklentinizi web sitenize kurulum yapabilirsiniz. Ayrıca, yukarıdaki SEO araçlarının üzerine tıklayarak eklentileri kendi sayfalarından indirebilirsiniz. İndirdiğiniz SEO eklentisini kurmak için; Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle adımları ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

4. WordPress Tüm Medya Türlerini Destekler

WordPress, herhangi bir büyük medya türünü sınırlamaz. Böylece, web sitenizde herhangi bir metin, resim ve video kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

5. WordPress Güvenlidir

Güvenlik, her işletme ve marka için oldukça önemlidir. Yazının başlarında bahsettiğimiz gibi, WordPress oldukça güvenlidir. Herhangi bir güvenlik zafiyeti bulunması oldukça güçtür. Fakat, WordPress'e başka eklentilerin veya temaların yüklenmesi WordPress siteniz için bir güvenlik zafiyeti oluşturabilir.

WordPress güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırmak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sıklıkla güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeler ile daha güvenli, gelişmiş, hızlı ve kesintisiz web siteleri oluşturmak amaçlanmaktadır.

6. WordPress Ücretsizdir

WordPress tamamen ücretsizdir. Yazılımı kullanmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak, web sitenizi geliştirmek için ücretli eklenti ve temalar tercih edebilirsiniz. Eklenti ve temalarında ücretsizlerini kullanarak WordPress sitenizi herhangi bir kısıtlama olmadan tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı en kısa şekilde ele aldık. WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklılıklar;

WordPress.org Nedir? Özellikleri Nelerdir?

WordPress.org, şahsınıza veya işletmenize ait bir alan adı ile web sitesi yapmak için tasarlanmış, ücretsiz açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Wordpreess.org ile kendi profesyonel sitenizi dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. Web sitesi tasarlamak için Wordpress.org tercih edilmelidir. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en büyük farklılık da bu özelliğidir.

WordPress.com Nedir? Özellikleri Nelerdir?

WordPress.com ile kişisel blog sayfalarını dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. WordPress.com için kendinize ait bir depolama alanı yani hostinge ihtiyaç yoktur. WordPress.org 'a göre özellikleri kısıtlıdır. Kendi profesyonel web sitenizi tasarlamak mümkün değildir. Sadece blog sayfaları için kullanıma uygundur.

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda