SSL Nedir?

Web’deki veriler, mesajı ele geçirirse herkesin okuyabileceği düz metin olarak iletilir. Örneğin bir tüketici bir web sitesini ziyaret ettiğinde sipariş verdiyse ve web sitesine kredi kartı bilgilerini girdiyse, bu kredi kartı numarası internette gizli bir şekilde seyahat eder. Bu sorunu düzeltmek ve kullanıcı gizliliği korumak için SSL oluşturuldu. SSL kullanıcı ve web sunucusu arasındaki herhangi veriyi şifreleyerek, verileri herkesin yalnızca şifreli bir karakter karmaşası görmesini sağlar. Müşterinin kredi kartı artık güvende ve yalnızca girdiği alışveriş web sitesinde görülebilir. SSL ayrıca bazı siber saldırıları da durdurur: Web sunucularını doğrular çünkü site saldırganları genellikle kullanıcıları kandırmak ve veri çalmak için sahte web siteleri kurmaya çalışırlar.

SSL Nasıl Çalışır?

SSL kimlikleri doğrular ve el sıkışması adı verilen kimlik doğrulama ile şifreli bağlantıları etkinleştirir. İstemci, oturum açma sayfası gibi korumalı bir kaynağa erişmek ister sunucu da genel anahtar da dahil olmak üzere SSL sertifikasını göndererek yanıt verir. Sertifikanın geçerli ve güvenli olduğunu doğrular. Bu işlem sunucunun gerçek olmasını sağlar. İstemci simetrik bir oturum anahtarı oluşturur ve bunu sunucunun genel anahtarıyla şifreler ve oturum anahtarını sunucuya güvenli bir şekilde iletir ve sunucu oturum anahtarının şifresini özel anahtarıyla çözer. Her iki tarafta iletilen tüm verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için simetrik oturum anahtarı kullanır.

Neden SSL Sertifikasına İhtiyacım Var?

SSL sadece hassas bilgileri korumakla ilgili değildir sitenizi güvenli hale getirmenin bir çok yolu var.SSL sertifikası eklemek, kötü amaçlı saldırılara karşı önemli bir koruma sağlar. Site saldırganları değiş tokuş edilen bilgileri çalabilir veya trafiği,oturum açma kimlik bilgileri veya diğer hassas verileri istedikleri bir kimlik avı web sitesine yönlendirebilir.Saldırgan bağlantınızı kesse bile, SSL sertifikası sahibi olmak ,iletilen bilgilerin şifresini çözememelerini sağlar.SSL sertifikası sahibi olmanın bir diğer avantajı da SEO stratejinizi artırmaktır.Arama motorları,sayfa sıralamalarını belirlerken web sitesi güvenliğini önemli bir faktör haline getirdi.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda