Sosyal Medyanızı Büyütmek İçin 5 Etkili İpucu

Instagram, Facebook, Twitter vb. sosyal medya mecraları, dünya genelinde en çok kullanılan dijital pazarlama araçları arasında yer almaktadır. Kullanım kolaylığı ve milyonlarca kişiye hızlı bir şekilde ulaşabilme olanağı, bu mecraların pazarlamadaki önemini her geçen gün artırıyor. Peki, siz sosyal medyanızı büyütebilmek, satışlarınızı, marka bilinirliğinizi, etkileşimlerinizi organik olarak artırabilmek için neler yapabilirsiniz? Gelin biraz bu konuya değinelim.

1- Düzenli içerik üretin.

Her gün olmasa da 2-3 günde bir paylaşım standardınız olmalıdır. Sektörünüz ile alakalı içerikler üretip, kreatif tasarımlar eşliğinde kitlenize sunun. Her gün paylaşım yapmanız, takipçilerinizi sıkabilir, kitlenizin sizden gelecek olan içerikleri merak etmesini sağlamalısınız. Böylece, 2-3 günlük paylaşım standardı, etkileşim oranlarınızın da yavaş yavaş büyümesine olanak tanıyacaktır.

2- Reelsleri etkili kullanın.

Instagram'ın dünya üzerinde en sık kullanılmaya başlanan, saniyeler içerisinde binlerce paylaşımın olduğu reels bölümü. Reelsler, reklamsız ve saniyeler içerisinde binlerce, milyonlarca kişiye ulaşabileceğiniz bir alandır.

Reelslerinizin etkileşim alması için dikkat edilmesi gereken unsurlar:

İçerik: Sosyal medya uzmanı iseniz, reels bölümünde oluşturacağınız içerikler, herkese yararlı olabilecek, kısa kısa ipuçları olabilir. Örneğin sosyal medyanızı büyütmek için 5 etkili ipucu başlığı adı altında, etkileyici örneklerle güzel etkileşimler yakalayabilirsiniz. Veyahut sektörünüzle alakalı herhangi bir bilgi içeriğini yaratıcı ve insanları şaşırtacak, etkileyecek şekilde onlara sunabilirsiniz. Sadece bilgi içerikleri değil, eğlenceli içerikler de oluşturmaya özen gösterin. Trendleri analiz edip, trende uygun içerikler üretin.

Ses: Reelslerinizde ses size ait değilse, arkaplanda kullanacağınız ses oldukça önemlidir. Etkileşime büyük oranda etki eden ses kullanımını, farklı popüler sesler üzerinde deneyerek gözlem yapabilirsiniz. Bir diğer farklı ses özelliği ise, rastgele bir reels seçip altında bulunan ses bölümüne gitmeyi deneyin. O ses kullanımına ait içerikleri görebilirsiniz. Sizler de popüler sesleri eklediğinizde, o bölümden ekstra etkileşimler yakalayabilirsiniz.

Kapak Bölümü: Kapak alanı, reelslerinizin insanların karşısına çıktığında ilk görüneceği ekran bölümünü temsil eder. İlk görüşte insanların ilgisini çekeceğinizi düşündüğünüz alanı, reels kapağı olarak tercih edebilirsiniz.

3- Takipçilerinizle bağ kurun.

Sosyal medyanızı büyütmek için takipçilerinize, etkileşim kuran kitlelere ihtiyacınız vardır. Bundan dolayı takipçilerinizle iyi anlaşmalı, onlar ile iletişim, etkileşim halinde olmalısınız.

Takipçilerin etkileşim oranını artırmak için etkili yöntemler:

Takipçilerinize sorular sorun: İçeriklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, empati. Kitleniz bu paylaşım ile neden etkileşim kursun? Siz olsaydınız bu içerik hakkında ne düşünürdünüz? Bunları düşünmekten çekinmeyin. Bundan dolayı içeriklerinizde onlara sorular sormaya özen göstermelisiniz.

Örneğin,
Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu konu hakkında tavsiye edebileceğiniz bir örnek var mı?

Gibi sorular, takipçilerinizi etkileşim yapmaya iten en basit örneklerdir. Bu gibi örnekleri türeterek, farklı içeriklerde farklı sorular oluşturabilir, takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Hikayenizde anketler oluşturun: Ürettiğiniz içerikleri birkaç soruluk anketlere dönüştürün. Instagram hikayeler bölümünden anketler oluşturarak, kitlenize sunun, bunu düzenli hale getirdiğinizde, etkileşim oranlarınızdaki büyümeyi hızlıca görebilirsiniz.

Her zaman etkileşim beklemeyin, sizler de etkileşim kurun: Sürekli kitlenizin sizlerle etkileşim kurmasını beklemeyin. Onların hikayelerine yanıtlar verin, anketlerini cevaplayın, soru ve sorunlarına yardımcı olmaya çalışın.

4- Reklamları verimli kullanın.

Sosyal mecraların en önemli özelliği, milyonlarca kişiye bir tık ile ulaşabilme kolaylığıdır. Reklam verebilmek için belirli ücretler ödemeniz gerekmektedir. Fakat, reklam vermeden insanlara kendinizi duyurabilmenin kolay olduğunu söyleyemeyiz. Bundan dolayı, birçok marka bünyesinde reklam yönetimi uzmanı bulunmaktadır.

Sosyal medya reklamlarının faydaları:

 • Erişim Kolaylığı
  Sosyal medya reklamlarının en büyük faydalarından biri, oldukça hızlı bir şekilde reklamlarınızı çok büyük kitlelere gösterebilme olanağıdır.

 • Düşük Maliyet
  Çok küçük bütçelerle de birçok kişiye erişim sağlanabilir. Yeni medyanın en büyük avantajlarından biri olan reklamlar, düşük maliyetlerle performanslı işler ortaya koyabilmeye olanak tanımaktadır.

 • Ölçüm & Rapor
  Reklamların kaç kişiye ulaştığını, erişim istatistiği, tıklama başına maliyet, web sitenize, profilinize giden kişi sayısı, mesaj gönderen kişi sayısı gibi birçok veriye reklam sonucu bölümünden rahatlıkla ulaşabilir, gelişim ve istatistik artırmaya yönelik çalışmalar sağlayabilirsiniz.

 • Hedefleme
  Reklamlarınızın maliyetini ve süresini sizin ayarlayabildiğinizi söylemiştik. Ayrıca, kimlere sunulacağını yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi birçok farklı seçenek ile, en ince detaylarına kadar belirleyebilirsiniz.

 • Reklam Türü Çeşitliliği
  Sosyal medyada reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, reklam verme amacınızın ne olduğudur. Örneğin daha çok mesaj almak için mesaj odaklı, web sitenize trafik çekmek için trafik odaklı reklam kreatiflerini kullanabilirsiniz.

5- İçerikleriniz için tasarımlar hazırlayın.

Sosyal medyanızı etkili büyütebilmek için, öncelikle nasıl bir hedef kitleye hitap edeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. İlgi alanı, cinsiyet, yaş gibi farklı etkenler, hedef kitlenizde değişiklik gösterebilmektedir. İçeriklerinizi bu kitlelere en verimli şekilde sunabilmek, ve kitlenizin ilgisini çekmek için tasarımlarınızı özenle hazırlamanız gerekmektedir.

Kitlenize farklı olan işler sunun, kreatiflikten ödün vermeyin ve başarıya emin adımlarla ilerleyin.
İçeriklerinizin ilk görüşte ilk çekeceğinden emin olduğunuz tasarımlar ortaya çıkartın, böylece daha fazla görünür olabilirsiniz. Ayrıca, etkileşim oranlarınız da her geçen gün daha da büyümeye hazır olacaktır.

Sosyal medyanızı büyütmek için, uzman bir ekibe ihtiyacınız varsa, Orbita ile tanışın!

İçeriğimizi nasıl buldunuz? Sosyal medya ile ilgili güncel içeriklerden haberdar olmak için Sosyal Medya Blog sayfamızı ziyaret edin ve sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Instagram, Facebook, LinkedIn

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda