Sosyal Medya Tasarımında Önemli Noktalar

Sosyal Medya Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sosyal medya tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken belirli unsurlar vardır. Kullanıcılara kreatif bir sosyal medya tasarımı sergilemek, sizin veya müşterilerinizin hedef kitlelerini büyük ölçüde etkiler. Sizlere önereceğimiz 5 maddede "mükemmel tasarımlar çıkarabilirsiniz" demek tabi ki doğru olmaz. Fakat, tasarım konusunda kendinizi geliştirmek ve özenli tasarımlar ortaya çıkarabilmek istiyorsanız, aşağıda belirtilen 5 maddeyi detaylıca inceleyebilirsiniz.

Hizalama ve Font Stili Uyumuna Dikkat Edin.

Öncelikli olarak başlık ve açıklamanın eşit orantıda olduğuna dikkat etmelisiniz. Aşağıda doğru olarak belirtilen örnekte başlık ve açıklamadan oluşan uyumu gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bir diğer dikkat etmeniz gereken husus, açıklama ve başlığın stilidir. Açıklamayı başlıkla aynı kalınlıkta yapmamaya özen gösterin. Aşağıda gösterilen örnek gibi; başlık bold ise, açıklamayı light yapabilirsiniz.

Renk Uyumunu Sağlayın.

Tasarımlar oluşturulan içerikler göz yormamalıdır. Ayrıca yazıların renk uyumları, herkesin anlayabileceği şekilde belirlenmelidir.

Konum ve Boyutlandırmalara Özen Gösterin.

Kullandığım resim ve yazı büyük olsun, anlaşılsın gibi düşüncelere kapılmamak gerekir. Tasarımlarınızda yazı ve görsellere nefes aldırmalısınız.

Metinlerdeki önemli yerleri belirtmek için farklı renkler kullanın.

Sabit kalmayın, farklı şeyler deneyin. Tasarımlarınızda kullandığınız görseller ile uyumlu renkler bularak tasarım metinleriyle bütünleştirin. Aşağıda yeşil Böylece, çok daha şık tasarımlar ortaya çıktığının farkına varabilirsiniz.

  • Belirtilen 5 husus, tasarımlarınızda sizlere çok şey katabilir. Fakat, bilmeniz gereken en önemli şey, başarılı ve kreatif tasarımlar ortaya çıkarabilmek için çok pratik yapılması gerektiğidir.

  • Başkalarının tasarımlarını incelemekten çekinmeyin.

  • Dünyanın farklı ülkelerinden tasarımcıların hazırladığı tasarımları gözden geçirin. Farklı tasarımlar, sizlere farklı bakış açıları sunar.

  • Sosyal medya tasarımı yaparken belirli kalıplara bağlı kalmayın. Ayrıca, daha önce kullanmadığınız araçlardan faydalanın.

  • Sosyal medya tasarımlarınızda kaliteli ve premium görseller kullanmaya özen gösterin.

  • Farklı düşünün.

Belirtilen maddeleri dikkate alarak tasarımlar ve çeşitli pratikler yaptığınızda, kendinizi yavaş yavaş bu konuda geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz. Profesyonel sosyal medya tasarımlarına ihtiyacınız var ise Orbita ekibinin profesyonel tasarımcıları ve sosyal medya uzmanları ile tanışın!

Sosyal medya ile ilgili güncel içeriklerden haberdar olmak için Sosyal Medya Blog sayfamızı ziyaret edin ve sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Instagram, Facebook, LinkedIn

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda