Sosyal Medya Adabı Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya adabının nasıl olması gerektiği sorusu son zamanlarda sıkça merak edilen sorular arasında yerini aldı. Buna istinaden düşüncelerimizi ve bilgimizi sizlerle paylaşmak istedik. Hayatımızın her alanında dikkat etmemiz gereken belirli başlı sorumluluklar vardır. Gerçek hayatımızı sadece kendimizi düşünüp yaşayamayacağımız gibi, sosyal medya da da bu durum aynen geçerlidir. Peki tam olarak sosyal medya adabı nasıl olmalıdır, nedir yani bu? Neden uymalıyız dediğinizi duyar gibiyiz. Bu soruya kısaca "uyum sağlamak" adı altında nitelendirebiliriz.

Hayatımızın her anında uymamız gereken belirli başlı kalıplar bulunurken, sosyal medya için de oldukça kolay, rahatlıkla uygulanabilecek davranışların olduğunu söyleyebiliriz. Bu davranışlar geneline kısaca "adap" denilmekte, aynı zamanda görgü kuralı olarak da bilinmektedir.

Sosyal Medya Adabı Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya adabı; farklı sosyal medya platformları için herkesin rahatlıkla uygulayabileceği davranış kuralları olarak açıklanabilir. Bu durumun kişinin kendine ve başkalarına olan saygısını bozmaması, başkalarının hayatına müdahale etmemesi, rencide edici hakaretler kullanmadan bir "uyum" şeklinde olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Adabında Hangi Kalıplar Bulunur?

Belirli başlı platformlarda farklı tür durumlar söz konusu olabilirken, sıklıkla gözlemlediğimiz ve rahatsızlık duyulabilecek, doğru yapılması gereken kuralları sizler için derledik.

Empati ve İletişim

Empati kurmak, sosyal medya adabının en önemli unsurlarından biridir. Başkalarının sizlere yapmasını, söylemesini istemediğiniz davranışlardan çekinin. Herhangi bir yorum atarken, mesaj gönderirken karşınızdaki kişinin neler hissedebileceğini göz önüne alarak, seviyeli bir şekilde iletişim kurun.

Mesajlaşma Kalıpları

Birçok farklı sosyal medya uygulaması için her gün milyonlarca mesaj döngüsü sürdürülmektedir. Bundan dolayı belirli başlı mesaj kalıpları oluşmuş, hemen hemen herkesin anlayabileceği kelimeler olsa da, farklı şekillerde farklı kurallar oluşturulmuştur.

  • Whatsapp, Instagram, Facebook fark etmeksizin birçok farklı mesajlaşma alanı ve platformu bulunur. Mesajlara görüldü atmak, geç cevap vermek oldukça rahatsız edici, sinir bozucu bir durum olabilmektedir. Bundan dolayı anlayışlı bir tavır sergilemeye özen gösterilmelidir.

  • Kelimeleri kısaltmamaya özen gösterin.

  • Tamam yerine tmm, ok, pki.. Sesli harfleri yutmadan, dile getirdiğiniz kelimeleri metinlerde aynen kullanmayı deneyin.

  • Mesajları alt alta sıralamamaya dikkat edin. Üst üste bildirim almak oldukça rahatsız edici :). Bundan dolayı mesajlarınızı daha bütün bir şekilde göndermeye, söyleyeceklerinizi 10 15 mesajda ayrı ayrı dile getirmek yerine 2-3 mesajda anlatmaya çalışın.

Yazım Kuralları

"Nasıl olsa sanal bir ortam, neyi nasıl yazdığımızın önemi yok" demeyin. Yazım ve noktalama işaretlerine uymaya özen gösterin. Eğer buna kendinizi alıştırırsanız, bu durum inanın gerçek hayatınıza da yansıyacak ve sizlere çok şey katacaktır.

Paylaşım & Aksiyon

Paylaştığınız içeriklerin takipçilerinizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Zira hiç birimiz görmek istemediğimiz, rahatsızlık duyacağımız içeriklerin bir sosyal medya hikayesinde ansızın karşımıza çıkmasını istemeyiz.

İçerik

Emeğe saygı duymak hayatımızın her alanında önemlidir. İçerikleri düzgün bir şekilde yönetebilmek de bu doğrultuda büyük bir paydaya sahiptir. Başkalarının görsel, metinsel içeriklerini kopyalamamaya özen gösterilmelidir. Bununla beraber bu içeriğin arka planında yatan emeği düşünebilmeli, bu doğrultuda bir içerik alıntısı yapılacak olursa, kaynak, yazar belirtilmelidir.

Gruplara Eklemek

Sosyal medya ortamları, grup oluşturma imkanı sunar. Gruplara eklediğiniz kişilerin onayını almadan, rastgele gruplar oluşturmamaya özen gösterin.

Etiketlemek

Bir fotoğraf paylaşırken görselde bulunan arkadaşımızı içeriğimize etiketlemek isteyebiliriz. Fakat içerikten haberi olmayan kişileri izinsiz bir şekilde etiketlemek oldukça yanlıştır. Sosyal medya adabında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri "izin almak" olarak nitelendirilebilir.

Hashtag

Hashtag kullanımını abartmadan, gönderinizle ilgisiz içeriklere koymayı bırakın. Bu durumun ziyaretçilerinizin size olan güvenini kırabilme olasılığı bulunurken, asla hoş bir görüntü sergilemediğini söyleyebiliriz. Sosyal medya kanallarında kıyafet satan birisiniz #dövme etiketi kullanıyorsunuz. Ne kadar sağlıklı olurdu? Ama eğer bizler bu içeriği sosyal medyada paylaşıyor olsaydık #sosyalmedyadabı şeklinde paylaşabilirdik. Kısaca, paylaştığınız içeriklerle ilgili olmayan, tamamıyla başka etiketlerde üst sıralara çıkmayı isteyerek eklediğiniz bu davranışı bir kenara bırakın.

Beğeni

Sosyal medya adabının ilk kuralı; lütfen ziyaret ettiğiniz profilleri beğeni yağmuruna boğmayın :). İnanın bu durum genellikle rahatsızlıkla sonuçlanmakla beraber, karşınızdaki kişinin sizlere olan bakış açısı da bir anda değiştirebiliyor. KENDİ PAYLAŞTIĞINIZ FOTOĞRAFLARI BEĞENMEYİN. Bu durumun nasıl açıklanacağını tam olarak bilmemekle beraber, yapılmaması gereken bir davranış olduğunu söyleyebiliriz :).

Sosyal Medya Adabına Uymak Neden Önemlidir?

Sosyal medya adabına uymak; hem sizin, hem de diğer kullanıcıların daha huzurlu bir şekilde sosyal medya platformlarını kullanabilmesine olanak sunar. Milyonlarca kullanıcısı olan platformlar, çok hızlı bir şekilde farklı kullanıcılara ulaşabilme imkanı sunar. Yazdıklarınızı, fikir ve düşüncelerinizi bunlara göre şekillendirip bir uyum içerisinde ilerlerseniz, oldukça sağlıklı bir kullanım sağlayabilirsiniz.

İçeriğimizi tamamladığın için teşekkürler! Bizleri Instagram hesabımızdan takip ederek güncel içeriklerden faydalanabilirsin.

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda