Instagram Hesabını Güvene Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesabını güvene alma işlemi, artan hesap çalınma problemlerine karşı en çok aratılan içeriklerden biri olma konumunda. Instagram hesapları güvene alınmadığı taktirde birçok farklı şekilde hesap çalınma durumu ortaya çıkabiliyor. Üçüncü parti uygulamalar ve sahte uyarı mesajları hesap çalınma sorunlarının oluşmasına önemli bir zemin hazırlarken; hesaplar kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde oldukça sıkıntılı bir süreç beraberinde gelebiliyor. İçeriğimizde ise bu gibi durumların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz.

Instagram Hesabını Güvene Alma, Çalınmaya Karşı Koruma

Instagram hesabını çalınmaya karşı koruma işlemleri uygulandığı taktirde oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilebilmektedir. Çok vaktinizi almadan, hızlıca uygulayabileceğiniz işlemler ileride oluşabilecek büyük tehlikelerin önüne geçebilmeniz için oldukça önemli bir faktördür.

Lafı çok da uzatmadan hızlıca hesabınızı güvene almak için yapılabilecek işlemlere geçelim.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Aktif Edin

Instagram hesabını güvene alma işleminin en önemli adımlarından biri iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmanız, hesap şifrenizin çalınması durumunda dahi ciddi ölçüde avantaj sağlayan ve hesaba sizden başkasının girmesine engel olabilecek bir özelliktir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif edip hesaba giriş yapmanız durumunda seçtiğiniz güvenlik önlemine yönelik doğrulama onayı olmadan hesaba giriş yapılamaz.

Örneğin güvenlik önlemini telefon olarak tercih ettiğinizi düşünürsek, sisteme girmiş olduğunuz telefon numarasına gelecek kod eşliğinde hesaba giriş yapmak mümkün hale gelmektedir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Aktif Edilir?

1- Öncelikle Instagram profilinize gidin ve sağ üst kategori alanından ayarlar bölümüne tıklayın.

2- Ardından güvenlik ve daha sonra iki faktörlü kimlik doğrulaması adımına geçin.

3- Karşınıza çıkacak olan sayfada birçok farklı seçenekten herhangi birini aktif edebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulaması, Instagram hesabı çalınmaması için ne yapılmalı? Diyorsanız, hesap çalınmaması için alınabilecek en büyük önlemlerden biri, iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Instagram, sizlere birçok farklı seçenek ile kimlik doğrulaması yapabilme olanağı sunar. Bundan dolayı kolayınıza gelebilecek doğrulama seçeneklerini tercih edebilir, hızlı bir şekilde güvenlik adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü Parti Uygulamalar Kullanmayın

Üçüncü parti uygulamalar hesabınızda istemsiz gerçekleştirilebilecek beğeni, takip gibi durumlar ortaya çıkartabilmektedir. Bunun için alabileceğiniz en büyük önlem izin verilen uygulamaları kaldırmak için hazırlamış olduğumuz içeriği detaylıca okumak olacaktır. Ondan sonraki süreçte ise farklı tür uygulamalar kullanmamaya, Instagram hesabınızla giriş yapmamaya özen gösterin. Bu sayede Instagram hesabını güvene alma adımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Tanımadığınız Kullanıcılardan Gelen Linklere Girmeyin

Özellikle son zamanlarda giderek artan sahte linkler ile kullanıcılar tuzağa düşürülmektedir.  Kendilerini Instagram olarak tanıtıp kullanıcılara hesaplarının kapatılacağına, kapatılmaması için hızlı bir geri bildirim yapılması gerekildiğine dair gelen mesaj içeriklerine sıklıkla rastlanmaktadır.

Unutmayın ki Instagram sizlere asla mesaj atmaz. Özellikle de hesabınızın kapatılacağına, kapatılmaması için belirli işlemlerin yapılmasına dair hiçbir şekilde size dönüş yapılmayacağından emin olabilirsiniz :)..

Hesaplarınızı linkte belirtilen alanlara girmenizin ardından hesap bilgileriniz sistemi hazırlayan dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler tarafından rahatlıkla ele geçirilebilmektedir. Hesabınızın bu kişilerce ele geçirilmesi sonucunda ise hem sizi hem de arkadaşlarınızı zedeleyebilecek dolandırılma durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için söylediklerimizin tamamını dikkate almanızda fayda var.

Hesabınızı Gizleye Alın

Özel hayatımıza herkesin erişmesini istemiyorsak; sosyal medya hesaplarımızı gizli (herkese açık olmayan) şekilde kullanmayı tercih etmeliyiz. Bu durum hesap çalınma problemlerinden ziyade, kötü niyetli kişilerce açılabilecek sahte hesapların, sizlerin oluşturduğu içerikleri kullanamamasını sağlar. Tanımadığınız kişileri arkadaş eklemediğiniz sürece gizli kalacak olan Instagram hesabı sayesinde sahte hesaplarınızın açılması durumu büyük ölçüde ortadan kalkabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Gizliye Alınır?

Hesabı gizliye almak için ayarlar>gizlilik bölümünden hesap gizliliğini aktif edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızın güvenliği için sizler de belirttiğimiz detaylara dikkat edip önlem alınız. Alınan önlemler ile profilinizin güvenliğini sağlayabilir ve oluşabilecek tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.. ☺

Instagram Hesabınızın Çalındığını Nasıl Anlaşılır?

Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım ve ne gibi önlemler alabilirim diyorsanız, yazının devamını okumanızda fayda var. Bu içeriğe detaylı ulaşmak için ise, bununla ilgili hazırlamış olduğumuz hesaba giren cihazları görme içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Instagram, hesabınıza farklı bir cihazdan girildiği durumlarda sizlere bildirim göndermektedir. Şayet herhangi bir bildirim almadıysanız, hesap bilgilerinizin başkalarının eline geçtiğini düşünüyorsanız ve ve hesabınızın çalındığından şüpheleniyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.

Öncelikli olarak ayarlar>güvenlik>giriş hareketleri bölümüne girerek sizden başka birinin aktif olmadığından emin olun. Orada farklı bir adres var ise ve kendiniz farklı bir cihazdan giriş yapmadığınıza eminseniz, aşağıdaki adımları uygulayın.

Öncelikli olarak giriş hareketleri bölümünde karşınıza çıkan oturumlara tıklayarak oturumu kapatın. Ardından ayarlar>güvenlik bölümüne gelerek şifre alanından yeni bir parola oluşturun. Sonraki aşamada ise bundan sonraki süreçte hesabınızı güvende tutmak için neler yapabileceğinize dair bu içeriğimizi baştan sona okuyun. İlerleyen Instagram hesabını güvene alma işlemlerini hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesabını Güvene Alma İşleminin Avantajları Nelerdir?

  • Instagram hesabınızı korumanın en büyük avantajlarından biri; üçüncü parti uygulamalara gerek duyulmaması, ücretsiz bir şekilde hesap koruma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Instagram'da birçok farklı hesap koruma özelliği bulunmakta, bu durum hesap çalınmalarının önüne geçmek için oldukça önemli bir zemin oluşturmaktadır.

  • Instagram hesabı çalınmaması için yapılabilecek olan bu işlemlerin bir diğer avantajı hızlı, pratik bir şekilde aktif edilebilir olmasıdır.

  • Instagram hesap koruması sağlayabilmek, bu konuda bilgi sahibi bir kullanıcı olmayı gerektirir. Bundan dolayı yukarıda anlatılan içerikleri uyguladığınızda ve hesap bilgilerinizi kimseyle ve hiçbir sistemle paylaşmamaya dikkat ettiğinizde olası problemlerin önüne geçilebilmektedir.

Sosyal medya platformları herkes tarafından büyük ölçüde vakit harcanılan eğlence kaynaklarından birisi olmaya devam ediyor. Arkadaşlarımızın, ailemizin ve sevdiklerimizin güncel paylaşımları ile nerede olduklarını ve ne yaptıklarını takip edebiliyoruz. Hatta kendi moodumuza göre yaptığımız story ve post paylaşımlarımız sayesinde sosyal medya kullanan başka kişilere de erişebilmekteyiz.

Sosyal medyanın sürekli gelişen ve ilerleyen yapısı bizlere her ne kadar eğlenceli gelip avantajlar sunmuş olsa da, beraberinde getirdiği Instagram hesabı çalınmaları, dolandırıcılık, özel hayatın gizlilik ihlali gibi problemlerin oluşması büyük sorunlara yol açmaktadır. Instagram hesabını güvene alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ise bu durum oldukça önemli bir payda da yer almaktadır. Zaman zaman kötü niyetli hackerler, kimi zaman ise birçok farklı dolandırıcılık işlemleriyle çeşitli hesap çalma durumu gerçekleştiriliyor. Yukarıda anlattığımız içerikleri dikkate alarak hesabınızı güvene alabilir, olası tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

Instagram hesabınızı güvene alabilmeniz için gerekli bazı adımları detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Güncel içeriklerden haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Orbita
Sosyal Medya Ajansı
Hakkımızda